Lake Nedir Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır


Lake hangi alanlarda kullanılır, Lake fiyatları, Lake ne işe yarar hakkında bilgi.

Laka sürülerek sıvanmış, cilalanmış eşyaya lake denir. Lake yapılacak tahta veya madeni eşya önce iyice perdah edilir. Laka sürmek çok güç, zahmetli bir iştir. Bunun için, lake eşya pek pahalıya mal olur. Çünkü çok ince bir çalışma isteyen perdah işi bittikten sonra eşyanın üstüne 20 defaya kadar laka sürmek gerektiği olur. Lakanın tabaka tabaka sürülmesi, gerekli sertliği, dayanıklılığı kazanmasını sağlar. Her tabaka sürüldükten sonra iyice kuruyuncaya kadar beklemek gerekir.

Lakalar çeşitli renklerde olduğu için, lake eşyaya gene laka ile süsler de yapılır. Bu süsler sonradan düzeltilemeyeceği için yapanın çok usta olması lazımdır. Lake eşya ayrıca sedef, fildişi kakmalarla da süslenebilir. En değerli lake eşya püskürtme yaldızlı olanıdır.

Lake eşya yapmak Türkler’de eskiden beri gelişmiş bir iştir. Dolap kapakları, nakış kutuları, kalem kutuları, türlü saat ve oyma eşya çerçeveleri lake yapılırdı. Hatta duvarların üstüne lake kabartmalar işlenirdi. Lake usulü eski Türk ciltçiliğinde de kullanılmıştır. Sert mukavvadan yapılan cilt kapaklarına gerekli süsler işlendikten sonra lake yapılırdı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir