Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi


Sizlere Malezya`dan, öğrencisi olduğumuz IIUM (International Islamic University Malaysia) dan sesleniyoruz. Okuyacağınız yazıda öncelikle sizlere biraz Malezya’dan ve biraz da okulumuzdan bahsedeceğiz.

Aslına bakarsanız amacımız bu yazıda Malezya’dan çok, Uluslararası İslam Üniversitesinden bahsetmek.

Misyonunu ve vizyonunu unutmadan sürekli ilerleme kaydeden Uzak Doğu’nun bu ilim yolcusu ülkesini tanımadan önce, ilim ortamını tanıtmakta yarar var diye düşünüyoruz.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi
Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi

Malezya ülke olarak üç ayrı ırkın, farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının ve renkliliğin bir arada yaşandığı bir ülkedir. Halkın %60’ını Malay ırkı, geri kalanını da küçük parçalar halinde diğer başka ırklar oluşturur. Ekonomide güç genelde Çinlilerin elindedir ki maalesef sebebi Malaylara oranla daha üretken ve çalışkan olmalarıdır. Bu konuda sonraki yazılarımızda daha ayrıntılı bilgiler vereceğiz Allah’ın izniyle.

Ancak öncelikle, başka Müslüman ülkelerde Malezya`ya nispetle çok daha az din, dil ve ırk farkı olmasına karşın, burada bir İslam üniversitesi kurulması ve başarıyla yürütülmesinin arkasında yatan sırrı analiz etmek isteriz. Malezya İslam Üniversitesi 1983 yılında Bangladeş, Suudi Arabistan, Türkiye, Pakistan, Mısır, Libya, Maldivler ve Malezya’nın maddi katkılarıyla kurdukları bir üniversitedir.

Toplam olarak 109 farklı ülkenin talebelerine kucak açılmıştır. Bunun sonucu olarak, bazen ufak tefek sıkıntılar yaşanılsa da Malezya’nın yine de bu yükü taşımakta gayet istikrarlı, azimli ve kararlı olduğunu düşünüyoruz. Nitekim bu kadar farklı kollara ayrılmış ipleri, tabiri caizse tek bir elle tutmak, yani ortak bir noktada buluşturmak hiç kolay olmasa gerek.

Üniversite kampüsü bize göre hayli ilginç, ilginç olduğu kadar da anlamlı bir yapıya sahiptir. Şöyle ki; Okulun merkezine camii, onu çevreleyen ilk kısmına da ilahiyat fakültesi, rektörlük binası ve kütüphane yerleştirilmiştir. Bu yerleşim bicimi, okulun mimari olarak bir İslam Üniversitesi olduğunu belirten bir simgedir. Bu binaların etrafına fakülteler ve restoranlar, en son halkasının bir tarafta erkek, diğer tarafta kız yurtları olmak kaydıyla, çiçeğe benzeyen mimari bir yapı oluşturulmuştur.

Öğrenciler hangi bölümde okurlarsa okusunlar, bir takım ilahiyat bilgilerini ve kendi bölümlerinin dışındaki dersleri de ayrıca almak mecburiyetindedirler… Bu derslere; Hadis Bilimleri, Kur`an Bilimleri, Akide, Dava metotları, İslami Dünya Görüşü ve Kritik Analitik düşünce gibi dersleri örnek verebiliriz. Bunun amacı gençleri, her konuda bilgi sahibi ve sahasında uzman bir bilim adamı olarak yetiştirirken, aynı zamanda kaliteli bir Müslüman olmalarını da sağlamaktır.. (mühendis, ekonomist, lider, psikolog, antropolog, mimar vs.)

Müslüman olsun veya olmasın öğrenciler örtü şekillerine, giyim-kuşamlarında mahremiyet ölçüsüne dikkat etmek zorundadır. Malaylar “bacukurun” dedikleri geleneksel kıyafetleriyle ve diğer her bir ülke de kendi kültürleriyle bu ölçülere uymak kaydıyla İslam’ı ve güzelliğini yansıtırlar. Peçeli bir abla ile uzun sakallı amcalar ve abilerle aynı sıralarda eğitim görürken, sekülerizmin baskısından uzak ilim öğrenmek tüm zorlukları kolaylaştırır Malezya’da.

Cuma namazları Kâbe’de namaz kılıyormuşsunuz gibi hissettirir bazen size. Renklerin, dillerin, yaşam tarzlarının değişikliğini umursamaksızın tüm ümmet aynı safta kıyama durur, secdeye kapanır. Bazense hayatımızda yakalayabildiğimiz en güzel seçenekler, nimetler, rızıklar sunar Allah Teâlâ bize; bir gencin Müslüman oluşuna şahit olmak gibi.

Ve herkesin merak ettiği konuya gelecek olursak; yemekler de en az insanlar kadar çeşitlidir burada. Türk kültürüne ve damak tadına pek uymasalar da, bazı yemeklerini beğenerek yiyebilirsiniz… (Steam boot, pau, tom yam, soslu barbekü, bakso, briyani, dapanchi, nasi goreng pataya, roti canai)

Sonuç olarak Malezya İslam Üniversitesi birçok ülkeden öğrenci ve öğretmeni ayni çatıda barındıran önemli bir kurumdur. İnşaAllah biz de sizlere yeri geldikçe gözlemlerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

Malezya İslam Univ. Öğrencileri;

R. Rumeysa DÜNDAR & Feriha Kâmile ÖZCAN


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.