Maskot Nedir?


Maskotun iki anlamı vardır. Maskot nedir şeklinde açıklama yaparsak öncelikli olan şans getirdiğine inanılan herhangi bir sembol, bir araç öteki anlamı ise tanıtımda ve organizasyonlarda seyirciyi coşturmak için kullanılan kişi veya nesnedir diyebiliriz.

Her bireyin kendisine şans getirdiğine inandığı bir eşyası vardır. Kimi için bu inanç bir sayı, bir renk veya bir hayvan olabilmektedir. Bunların her biri aslında birer maskottur. Hatta bazılarının sembolize edilmiş şekli satılmaktadır. Herhangi bir sayı anahtarlık şeklinde, bir hayvan kolyeye işlenmiş biçimde maskot olarak kullanılmaktadır. Şans getiren maskotlar logo, canlı hayvan, nesne ve eşya olabilmektedir.

Maskot
Maskot

Bir diğer maskotta özellikle spor dünyasında kullanılan bazen seyirciyi ateşlendirmek için tasarlanmış kostümlü kişi, bazen de sadece o kulübü, şirketi, tanıtımı sembolize eden bir araçtır.

Maskot nedir konusunda spor maskotları bu alanda en çok maskota sahip alandır. Kulüpleri simgeleyen hayvanlar maskot olarak bilinir. Kimi için bu maskot aslan, balık, köpek, kuş gibi canlılar olabiliyor. Okullarda kullanılan maskotlar da oldukça çeşitlidir. Genellikle çizgi film karakterleri maskot olarak kullanılır. Tweety, Şirinler, Garfield, Süpermen gibi karakterler maskot nedir denildiğinde akla gelenlerdendir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir