Mason Nedir? Mason Hakkında Tüm Bilgiler


Mason Nedir?

Masonlar Kendileriyle birlikte çalışabilecek kişileri kendi alanına davet ediyorlar. O kişiler’de Kendi ön gördükleri dostlarından yakınlarından Masonluğa girip ve girmek istediklerini soruyorlar ve onlar’da ve onları yönlendiriyorlar. Eğer onlar masonluğa girmek isterlerse O zaman onları masonluğa girmeleri ile ilgili işlemler yapılıyor. Ama bunun dışında pek çok ender olarak ”Ben Mason Olmak İstiyorum” Diye kalkıp mason olamaz. Veya mason olmak için kurslara başvuranlar’da vardır. Aileden geçmemektedir.

Masonların Amaçları Nelerdir?

Masonluğun bir evrensel amacı vardır. Bu evrensel amaç Dünya üzerindeki tüm insanların Ve tüm toplulukların Barış ve mutluluk içerisinde kardeşçe. Bir ara’da Olmalarıdır. Faka bu bir ülkü gelecek’ te gerçekleşmesi düşünülen bir ülkü. Bunun içinde bir alt aşama’da Belki toplumlar arasında, İnsanlar arasın’da Toplumların ve insanların bir biriyleriyle çatışmalarını yol açan. Çatışmalarını neden olan etkenler ortadan kaldırılabilmesi için yapılan bir takım çalışmalar vardır. Bu çalışmalar masonluk’ta belki bu kurumlar’da farklı bir biçimde yapılmıştır. Bu farklılıkta Masonluğu kurumsal bir etkinlikte bulunmaması bir kurum olarak herhangi bir şey yapmaması Bunun içinde ancak ve ancak kişileri yetiştirmesi, Masonları yetiştirmesi Masonların yapacakları bireysel çalışmalar ile bunun gerçekleşmesi Bu nedenle başka bir amaçla ortaya çıkmaktadır. Toplumları oluşturan bireylerin Bu amaca uygun olarak bireyler yetişmelerini yada kendi kendilerini yetiştirmelerini sağlamak.

Türkiye’de Kaç Mason Vardır?

Mason
Mason

Türkiye’de şuan masonluk çok alt bir düzeyindedir. Türkiye’de 3 tane mason örgütü vardır. Bunlardan En büyüğü Hür ve bunlardan en büyük kabul edilmiş masonlar’dır. Yaklaşık 1500 bin kadar üyesi bulunmaktadır. Bunların adı:

  • Hür Masonlar
  • Özgür Masonlar
  • Kadın Masonlar

Olarak adlandırılmıştır. özgür masonlar üyesinin yaklaşık 400 bin kadar üyesi vardır. Kadın Masonlar İse Buda çok büyük bir örgüttür. Onunda Yaklaşık 1000 Kadar üyesi bulunmaktadır.

Masonik Semboller Ne Anlama Gelmektedir?

Masonluk’ta En çok simge olarak gönye ve pergel olarak kullanılır. Gönye Ve Pergel Bir bakımdan Masonluğun Alameti sayılır. aslında gönye dürüstlüğü doğruluğu Pergel ise onur ve alçak gömülülük olarak kabul edilir. Ama bir araya geldikleri zaman Birisi maddesel dünyayı diğeri ruhsal dengeyi sağlayabilir. Bunun tam olarak masonluk simgesi haline getirilebilmesi için ortasına’da bir G harfi yerleştirilmesi lazım’ki O G harfinin anlamını hep soldan gelmiştir. Aslında o G Harfinin anlamı GEOSTUR  Anlamına Gelmektedir. Bir bakımdan dünyadır. Ama bir bakımdan ise evrendir. Bunun dışında masonluk’ta  Üçgen farklı geometrik şekiller bulunmaktadır. üçgenin içerisindeki göz birimle ve uyanıklıkla dikkatli olmayı ve her zaman iyi incelemeyi simgeler.

Mason Olmak İçin Nasıl Bir Tören Yapılır?

Masonluğa giriş töreni kuşkusuz bir uzun törendir. En az 1-1,5 saat süren törenler olmaktadır. Önce kişi bir düşünce odası adı verilen oda’da bekletilmektedir. Ve ora’da masonluğa girmesi kesin karar vermesi beklenmektedir. Oradan çıkarıldıktan sonra gözleri bağlanarak Mavi denilen salona alınmaktadırlar. Bu salonda kendilerine bir takım sorular sorulmaktadır. Bu salonda geçtirilmektedirler. Kendisine bazı şeyler anlatılıyor. Bütün bunların soruların’dan sonra eğer mason olmayı kabul ediyorsa ve hayla kararlı ise Gözleri açılması ile niteliği ile mason olmaktadır.

Masonlar Nasıl Örgütlenir?

Masonluk’ta örgütlenme yapısı aşağıdan yukarıya değildi yukarıdan aşağıya incelemek daha doğru. Her mason bir küçük masonik bir bölümdür. Bu küçük masonik bir bölüm olarak anılır. Ondan sonra bu localar bir araya gelerek büyük loca denilen bir sistemi denilen bu sistemi oluşturlar. Masonlukta temel örgütlenme yapısı Budur. Ama bunun dışında birde özellik’te bir yüksek derece’de otoritesi oluşur. Oda kendi altında çalışacağı daha küçük birimler oluşturulur.

Masonlar Nasıl Karar Alır?

Masonluk’ta alınan tüm kararlar demokratik yöntemler ile alınmaktadır. Kişilerin çoğunluğundan’da fazlasıyla oyu ile alınır. Bazı zamanlar olumsuz kararlar az sayıda masonun olumsuz görüşü ile alınabilir. Buda özellikle masonluğa girişte söz konusu olur. az sayıda’da olsa ki ünlülerin veya kişilerin bir masonluğa başvurmuş olan kişilerin Masonluğa alınmaması eğilim gösterecek olurlar’sa o kişi masonluğa alınmaz. Ama yapılacak olanlar işlerdeki kanallar çoğu ile kararı ile alınır. Bu aşamada kurumları birincileriyle ile ayırtmak gerekmektedir. Üst seviyedeki bir mason ile alt seviyedeki bir mason farklıdır. eğer bir yüksek dereceler’de söz ediyor isek bu olabilir.

Masonluk Nasıl Ortaya Çıktı?

Masonluk prensibiyle ile itibari ile yeryüzünde geniş bir kurumdur. Masonlardan oluşanlar’dan veya kişilerden oluşan kişilerden ilk kez ortaya çıkışı’da 18 yüz yıl başlarında ortaya çıkmıştır. Nerede çıkmıştır? İngiltere Libyada Ortaya çıkmıştır. Ondan Fransa ya ve kıta Avrupa na yayılıyor. Avrupanın bütünlüğüne yayılıyor. Daha sonra amerikaya yayılıyor. Ve daha sonra bütün dünyaya sarılmaktadır.

Mason Olan Ünlüler Kimlerdir?

Masonluk ünlülere’de yansımıştır. Mason Olan ünlüler pek çok şekilde kendilerini mason üyesi olarak göstermektedirler. Mason olan üyesi sizlere örnek olarak Katy Perry Verebiliriz. Onun yaptığı klipte gördüğünüze göre pek çok mason işaretleri vardır. Şimdi Bu videoyu altta paylaşalım.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir