Maymunla İlgili Fıkralar


Ben Maymun Değilim

Her türlü işi deneyen ama dikiş tutturamayan genç adam bir sirkte eleman arandığını duyar. Doğru sirkin yolunu tutar. Sirkte sorumlu kişi ile görüşür, işe ihtiyacı olduğunu, ne iş olursa yapabileceğini söyler.  Patron da:

-Sirkte bize yardımcı olan bir maymun vardı. Geçenlerde öldü. Şimdi bize bir maymun lazım ama bulamıyoruz. Onun yerine maymun taklidi yapacak elemana ihtiyacımız var, yapabilir misin?

İşsiz genç:

-Hay hay! Ne demek abi. Maymun taklidi yapmak tam bana göre!

Patron:

-Tamam o zaman, işe alındın. Akşama gel, başla, demiş.

Yeni bir iş bulmanın mutluluğu ile oradan ayrılan delikanlı akşam gelmiş. Sirkte işe başlamış. Orijinal bir maymun kostümü giyen genç, alt tarafta aslanların dolaştığı bir platform üzerinden karşıya geçmesi gerekiyormuş. Geçerken birden alt tarafta kıvranan aslan sürüsünün görmüş ve çok korkmuş. Heyecanlanıp “cumbur lop” aslanların arasına düşmüş.

Aslanların üzerine doğru geldiğini gören genç üstündeki kostümü çıkarmaya çalışmış, bir yandan da söyle bağırıyormuş:

-Ben maymun değilim! Ben insanım! Maymun taklidi yapıyorum, lütfen bana acıyın! İmdat! Beni kurtarın!

Maymuna yaklaşan aslanlardan birisi maymun taklidi yapan adama yavaşça fısıldamış:

-O kadar korkmana ve bağırmana gerek yok! Biz de aslan değiliz! Aslan taklidi yapıyoruz!

++++

Maymuna Benzeyen Bebek

maymun

Bebeği ile belediye otobüsüne binip arkadaşlarına ziyarete gitmek isteyen kadın otobüs durağında bekler. Belediye otobüsü biraz gecikmeli olarak durağa gelir. Kadın pusetin içindeki bebeği ile otobüse binmeye çalışır. Otobüs şoföründen kendine yardım etmesini rica eder. Otobüs şoförü de bu ricayı kırmayıp kadına yardım eder. Çocuk arabasının ön tarafından tutup içeriye alır ama otobüs şoförü gördüğü manzara karşısında biraz şaşkınlık yaşar. Dayanamayıp düşüncesini söyler:

-Hayatımda bu kadar çirkin bir bebek görmedim!

Bir anneye söylenebilecek en son söz bu olsa gerek. Anne bunu bir türlü içine sindiremez. Otobüsün arka taraflarına ilerleyip boş bir koltuğa oturur. Yanına oturduğu kişi otobüs şoförü ile kadın arasında geçen diyalog kayıtsız kalamıyor ve kadına şöyle der:

-Biraz önce şoförle aranızda geçenleri duydum. Sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm. Şoförün yaptığı tamamen terbiyesizlik. Hatta büyük bir suç teşkil ediyor. Kamu görevlisi birinin böyle konuşması suç teşkil etmektedir. Çünkü kesinlikle kimseye hakaret etme hakkı yok.

Kadın bu adamın söylediklerinden cesaret bularak:

-Haklısınız beyefendi, ben de bir türlü içime sindiremedim. Siz şu arabaya göz kulak olun, ben şu terbiyesiz otobüs şoförüne haddini bildireyim, der.

Adam:

-Hiç merak etmeyin hanımefendi, ben sizin bu sevimli maymununuza zevkle bakarım.

Bir önceki yazımız olan Adanalı-Urfalı-Vanlı Fıkraları başlıklı makalemizde adanalı fıkrası ve Vanlı ile Adanalı Sıcaklık Yarışında hakkında bilgiler verilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir