Mide Tembelliği Nedir, Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?


Toplumumuzda sıklıkla görülebilen mide rahatsızlıklarından biri de mide tembelliği rahatsızlığıdır. Genellikle tehlikeli bir sağlık sorunu olmayan mide tembelliği rahatsızlığı nadiren de olsa mide hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Dolaysıyla mide tembelliği rahatsızlığının sıklıkla tekrar etmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiği uzmanlarca vurgulanmaktadır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen mide tembelliği rahatsızlığı en fazla çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilmektedir.

Bazı belirtiler şeklinde etkilerini gösteren mide tembelliği rahatsızlığının tedavisi ise oldukça basit ve kısa süreli olmaktadır. Peki mide tembelliği nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak mide tembelliği rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Mide Tembelliği Rahatsızlığı Nedir?

 • Mide tembelliği rahatsızlığı; özet olarak mide boşalmasının normalden daha uzun süreli olarak devam etmesi durumudur. Dolaysıyla alınan besinlerin öğütülmesinde aktif görev alan midenin bazı durumlarda normalden daha yavaş bir şekilde işlev görebildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İşte bu olumsuz durum mide tembelliği olarak nitelendirilmektedir.

Mide Tembelliği Rahatsızlığının Nedenleri Nelerdir?

 • Mide tembelliği rahatsızlığının meydana gelmesinde bazı etkenler önemli rol alabilmektedirler. Dolaysıyla mide tembelliği rahatsızlığı çocuklarda viral ekfeksiyonlara bağlı olarak oluştuğu yetişkin bireylerde ise bulimya nevroza ve anoreksiya nevroza bağlı olarak oluşabilmektedir.

Mide Tembelliği Rahatsızlığının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Mide tembelliği rahatsızlığının diğer nedenleri ise şunlardır;

 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Reflü ve diyabet hastalığı
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları
 • Bazı mide rahatsızlıkları gibi faktörler mide tembelliği rahatsızlığının diğer sebepleridir.

Mide tembelliği Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Mide tembelliği rahatsızlığının belirtileri ise şunlardır;

 • Karın bölgesinde ağrı oluşması
 • Kusma durumunun oluşması (özellikle de çocuklarda)
 • Ağız ve nefeste koku oluşması
 • Hazımsızlık durumunun oluşması
 • Kan şekeri düzeyinde değişimlerin meydana gelmesi gibi belirtiler göstermektedir.

Mide Tembelliği Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Mide tembelliği rahatsızlığının tedavisinin oldukça basit olduğunu yukarıda belirtmiştik. Dolaysıyla mide tembelliği rahatsızlığının tedavisinde genellikla yalnızca ilgili doktor tarafından diyet uygulamaları uygulanmaktadır. Hastanın doktor tarafından yazılan diyet uygulamasına uyması durumunda mide tembelliği rahatsızlığından birkaç gün içerisinde kurtulmaktadır. Uygulanan diyet programında bireyin yağlı lifli besinlerden kaçınması ve ayrıca sindirilemeyen lif içeren brokoli ve portakal gibi besinlerden de uzak durması gerekmektedir.

Mide tembelliği rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra mide tembelliği nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir