MS Hastalığı Nedir? MS Hastalığı Belirtileri


MS hastalığı genel olarak 20 ila 40 yaşında olan genç bayanlarda görülmektedir. Sinir hastalığı olarak bilinmekte olan MS hastalığı insanlarda çok ciddi durumlar sergileyebilecek durumda ilerleme yapabiliyor. İnsan vücudunda beyin ve omurilik kısımlarında olumsuz tepkimeler yaptığından ötürü bireylerin sinirlerinde hastalıklar meydana getirerek kişinin felç kalmasına ya da özürlü kalmasına büyük ölçüde etken yaratmaktadır.

İskoçya, İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde sıklıkla rastlanmakta olan bu hastalık türü gençlerde olumsuz yönde etki yaratmaktadır. Sinir sistemi hastalıkların en önemli hastalıkları arasında yerini alan MS hastalığı 100 binde 2-200 arasında görülmektedir. Vücutta henüz net şekilde hastalığın neden oluştuğu tespit edilmemişse bile göstermiş olduğu tepkilerden dolayı kendini açıkça insanlarda belli ettirebilmektedir.

MS Hastalığı Belirtileri

Multipl Skleroz belirtileri etkilenen sinir tellerinin yerine göre değişiklik gösterir. Multipl Skleroz semptomları şunlar olabilir:

  • Bir ya da daha fazla uzuvda uyuşma ya da zayıflık
  • Genellikle tek bir gözde ve sıklıkla göz hareketi esnasında (optik nörit) kısmi ya da tam görme kaybı,
  • Çift görme veya bulanık görme
  • Vücudun bazı bölgelerinde ağrı ya da karıncalanma
  • Belirli baş hareketleri ile ortaya çıkan elektrik-şoku hissi
  • Tremor, koordinasyon eksikliği veya düzgün yürüyememe
  • Geveleyerek konuşma
  • Yorgunluk
  • Baş dönmesi

MS hastalığı omurilik ve beyin hücrelerine yapmış olduğu saldırılarıyla birlikte aşırı derecede zararlar vermektedir. Bununla birlikte insan yapısı zayıf olduğu için yapılan hücre saldırılarına yenik düşerek hastalığın sinir sistemini ele geçirmesine etken yaratıyor.

Vücudun kendi bağışıklık sistemi, beyin, omurilik ve göz sinirlerinin yoğunlukla olduğu lifleri çevreleyerek dokulara saldırmaktadır. Sinir liflerini çevirmekte olan miyelin kılıfına zarar verdiği için insan sağlığı açısından büyük bir tehdit yaratmaktadır. Aynı zamanda hastalığın genetik yollarla veya bulunmuş olduğu ortamın verdiği atmosferden dolayı hastalarda ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Aşırı nem ve sıcaklıktan da hastalık kendi belirtilerini gösterebilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir