Mukabele Nedir?


Sözlükte birden çok anlamı olan mukabele sözcüğünün çoğu anlamı birbirlerine yakın şeyleri ifade etmektedir. Karşılık verme, karşılama, baş kaldırma, karşı gelme, karşılaştırma ve karşılıklı yapılan okuma anlamlarına gelen mukabelenin en yaygın kullanılan anlamı karşılıklı yapılan okumadır. Bu anlamı en çok bir çok kişinin toplandığı alanlarda bir kişinin yüksek sesle ezberinden ya da kitabından bakarak Kur’an-ı Kerim okumasıyla etrafındaki topluluğun da bilenler ve bilmeyenler olarak ses çıkarmadan gözleriyle kişinin okuduğu bölümleri kendi ellerindeki Kur’an-ı Kerim’den takip etmesidir.

Mukabele kelimesi az önce bahsettiğimiz gibi bir kaç anlama gelirken Hz. Muhammed’in geçirdiği son Ramazan’da okuduğu sıralamayla vefat etmesinin ardından Hz. Ebubekir’in zamanında mushaflaştırılmıştır. Daha sonra Hz. Osman zamanında da teksir edildikten sonra daha büyük kentlere gönderilmiştir. 600 adet sahifeden oluşan bu kitabın genel düzeni, 20 adet sayfadan oluşan toplam 30 adet cüz’e bölünmüştür.

Özellikle Ramazanın yaşandığı aylardaki süreçte her güm 1 adet cüz okuyarak, bayram süresine kadar bütün Kur-an’ı Kerim’i baştan sona okuma geleneği içerisinden mukabele geleneği ortaya çıkartılmış. Bu gelenek kapsamında 30 adet Müslüman kişi, birer birer cüz okumayı kendi aralarında paylaşarak kısa süreli yapılacak karşılıklı mukabelelerle Kur’an-ı Kerim hatimlerini gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

Bu gelenek bu kadar yaygınlaştırılmadan önce üç aylar dediğimiz ramazan aylarında özellikle Müslümanların yaşadıkları bölgelerdeki camilerde, evlerde ve mescidlerde; sabah namazı, öğle namazı ve akşam namazı vakitlerine gelinmeden önce hafız denilen kişiler tarafından Kur’an-ı Kerim’in okunması ve kişilerin de yine kitaptan okunan sureleri takip etmesiyle birlikte hatim olayının gerçekleştirilmesine dayandırılmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir