Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Bilim Tarafından Desteklenen 25 İpucu


Her ebeveyn mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmek istemektedir.

Ancak gelinen bu noktada çok fazla ebeveynlik tavsiyesi bulunmakta.

Kimi dinlenmeli? Hangi tavsiyeler güvenilir?

Bu soruları cevaplamak için düzinelerce bilimsel makale ve araştırma dergileri var.

Kendine güvenen ve iyi düzenlenmiş çocukları yetiştirmek için 25 bilimsel yol listesini yazımızda derlenmiştir.

çocuk
çocuk

1 – Kendiniz Daha Mutlu Bir Kişi Olunuz

Ebeveynlerdeki duygusal sorunlar, Mutluluk Artışı başlıklı makalede açıklandığı üzere, çocuklarındaki duygusal sorunlarla bağlantılıdır. Sadece bu değil, mutsuz insanlar çocuklar üzerinde daha az etkili ebeveynlerdir.

Psikolog Carolyn ve Philip Cowan da mutlu anne-babaların mutlu çocuk sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfettiler.

Mutlu Ailelerin Sırları” adlı bir çalışmada çocuklara “Ebeveynleriniz hakkında bir dilekçe verilmiş olsaydı, ne olurdu?” diye soruldu.

Onların cevabı?

Aileleri onlarla daha fazla zaman harcamak istemesi değil, Anababalarının onlardan daha az sıkıntı çekmesi ya da onlara daha fazla özgürlük vermesi de değildi.

Çocukların isteği, ebeveynlerinin daha az stresli ve yorgun olmasıydı.

Peki daha mutlu bir insan olmak için ne yapabilirsiniz? İşte pek çok pratik öneriye sahip bir makale.

2 – Mümkün Olduğu Kadar Sık Sık Birlikte Özel Günleri Kutlayın

Mutlu aileler, küçük ve büyük şeyleri kutlar; doğum günleri, hafta tatilleri, iş terfileri, iyi okul derecesi, okulun ilk günü, iş promosyonu, bayramlar ve festivaller.

Kutlamalar birlikte parka gitmek kadar basit olabilir ya da sürpriz bir parti hazırlamak kadar ayrıntılı olabilir.

Mutlu aileler mutlu çocuklara götürür, bu nedenle aile olarak kutlamaları alışkanlık haline getirin.

3 – Evliliğinizi Çocuklarınızın Üzerine Kurun

Aile terapisti Yazar David Code, Mutlu Çocuklar Kazanmak İçin, Evliliğinizi Canlandırın, diyor: “Çocukları merkez alan aileler, endişeli ve bitkin anne-babalar yaratıyor. Bugün ebeveynler, çocukları için hayatlarından ve evliliklerden fedakarlık yapmakta çok hızlı davranıyorlar”

Devam ediyor, “Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediye, uygun bir evliliğiniz olmasıdır.

Ben evlilik uzmanı değilim, ancak evliliğinizi güçlendirmek için bazı basit ipuçları:

 • Günde en az iki kere sarılmak.
 • Birbirinize neşeyle karışık şaka yapın.
 • Birbirinizi övün.
 • Sık sık el ele tutuşun.
 • Her gün en az 20 dakika konuşma yapın.
 • Her gün”Seni seviyorum” deyin.

4 – Çocuklarınız sizinle konuştuğunda, Konuşmalarını Bölmeden Dikkatlice Dinleyin

Çocuklarınızın mutlu ve başarılı olmasını istiyorsanız, iyi iletişim kurmak hayati önem taşır. Bunu yapmanın en güçlü yollarından biri, sizinle konuştuklarında onlara dikkatinizi vermektir.

Bu, gazetelerinizi ve elektronik cihazlarınızı bir kenara koymanız ve gerçekten söyleyeceklerini dinlemeniz anlamına geliyor.

Daha düşünceli bir şekilde yanıt vereceksiniz; bu da çocuklarınızı daha iletişimsel olmaya teşvik edecektir.

5 – Bir Aile Olarak Düzenli Yemekler Yemeye Çalışın

Aileleri ile düzenli yemek yiyen çocuklar, Mutlu Ailelerin Sırları bölümünde açıklandığı üzere hemen hemen her alanda daha başarılı olurlar.

Bu çocukların kelime dağarcıkları daha geniştir, kendine güveni arttırır ve daha iyi not alırlar. Aynı zamanda içki içme, sigara içme, uyuşturucu kullanma veya psikolojik sorunlara yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

6 – Çocuklarınıza Duygularını Yönetmelerini Öğretin

John Gottman’ın araştırması, duygularını yönetebilen çocukların daha iyi odaklanabileceğini ve bu durumun uzun vadeli başarı için önemli olduğunu gösteriyor. Bu çocuklar, daha iyi fiziksel sağlığın tadını çıkarıyorlar.

Çocuklarınızın duygularını yönetmesine yardımcı olmak için şunları yapmalısınız:

 • Kendinize duygusal öz yönetimi gösterin.
 • Çocuklarınızla iyi iletişim kurun.
 • Çocuklarınıza, tüm duyguların kabul edilebilir olduğunu açıklayın, ancak tüm davranışlar.
 • Çocuklarınızın ilerlemesini onaylayın.

7 – Çocuklarınıza Anlamlı İlişkiler Kurmayı Öğretin

Jack Shonkoff ve Deborah Phillips, güçlü ilişkilerin kurulması, çocukların büyümesi ve psikolojik refahı için hayati önem taşıdığını bulmuşlardır.

İlişkiden yoksun olan çocuklar, okulda daha kötüye gidiyor, kanunda sıkıntı yaşıyor ve psikiyatrik problemleri olma ihtimali daha yüksek.

Anababalar, çocuklarının anlamlı ilişkiler kurmalarına yardımcı olmak için ne yapabilir?

Ebeveynler, çocuklarının duygusal ipuçlarını uygun şekilde yanıtlamalıdır. Bunu yapmaları, çocukların kendilerini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu, benlik saygısının temelini oluşturur.

Ebeveynler, çatışmaları çözmek için yöntemler öğretirken, çocuklarının arkadaşlık kurmaları için bir ortam yaratmalıdır.

8 – Çocuklarınız İçin Makul Sınırlar Koyun

Makul sınırlar belirleyen ve yürürlüğe koyan ebeveynler, kendilerine güvenen başarılı çocuklar yetiştirirler.

Dr. Nancy Darling ve Dr. Linda Caldwell etkili ebeveynlerin, kuralların mantığını çocuklarına açıkladığını tespit etti. Bu ebeveynler kuralların arkasındaki ilkeleri belirtmektedir. Bunu yaparken, çocuklarıyla daha yakın ve daha anlayışlı bir ilişki kurarlar.

Darling, sınır tanımayan ebeveynler hakkında şunları söylüyor: “Çocuklar ebeveynlerinin istemediği bir davranış olarak kuralların eksikliğini alıyor; ebeveynler bu yanlış ebeveynlik işini gerçekten istemiyor”.

Ebeveyn olarak, çocukların çok kontrol edilememesi yanlıştır. Ancak çocukların potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmak için sınırlara ihtiyaç vardır.

9 – Çocuklarınızın Yeterince Uyuduğundan Emin Olun

Araştırmalar, yetersiz uyku alan çocukların:

 • Daha zayıf beyin fonksiyonlarına sahip olurlar.
 • Odaklanma sorunu yaşar.
 • Obez olma olasılığı daha yüksektir.
 • Daha az yaratıcıdırlar.
 • Duygularını daha az yönetebilirler.

Korkunç liste, değil mi?

Çocuklarınıza yeterince uyku almalarını sağlamak için, düzenli bir yatma zamanı rutini oluşturun ve akşam yemeğinden sonra teşvik edici faaliyetleri sınırlayın.

Buna ek olarak, yatmadan bir iki saat içinde ekran zamanına izin vermeyin. Bunun nedeni, elektronik cihazlardan gelen mavi ışığın uyku düzenini etkilediği ve melatonin üretimini engellediğidir.

Ayrıca, uyku kalitenizi artırmak için çocuklarınızın yatak odalarını olabildiğince sessiz ve karanlık hale getirebilirsiniz.

10 – Sonuca Değil, Sürece Odaklanın

Başarı seviyesini fazla vurgulayan ebeveynlerin, Psikolojik problemleri olan ve riskli davranışlarla meşgul olan çocuk yetiştirme olasılığı artmaktadır.

Başarıya odaklanmak için alternatif mi?

Sürece odaklanın.

Carol Dweck’in araştırması gösterdiği gibi, çaba ve tutum üzerine yoğunlaşan çocuklar – arzulanan sonuca değil – uzun vadede daha fazla başarıya ulaşıyor.

Bu nedenle, çocuğunuzun iyi davranış, tutum ve gayretini kabul etme fırsatlarına dikkat edin. Zaman geçtikçe, doğal olarak daha iyi sonuçlar elde edecekler.

11 – Çocuğunuza Oynamak İçin Daha Fazla Zaman Tanıyın

Oyun” dediğimde, arcade veya iPad oyunlarından bahsetmiyorum. Tercihen açık havada, yapılandırılmamış oyun sürelerinden bahsediyorum.

Mutluluğun arttırılması için, oyun zamanlarının düzenlenmesi, çocukların öğrenmesi ve büyümesi için nasıl gerekli olduğunu açıklar. Araştırmalara göre, daha fazla kısıtlanmış olan oyun süresinin, çocukların sahip oldukları fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel refaha ilişkin gelişim sorunlarına daha fazla sahip olduklarını göstermektedir.

Eğlenceli bir tutum takınmak, üstün akademik performansa bağlıdır. Bu yüzden çocuklarınıza daha az kısıtlanmış bir oyun süresi verin; böylece daha iyi öğrenciler olacaklar.

12 – Çocuklarınızın TV Zamanlarını Azaltın

Artış Mutluluğunda; aktarılan çalışmalar, artan mutluluk ile daha az TV zamanı arasında güçlü bir bağ olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, mutlu insanlar mutsuz insanlardan daha az televizyon seyrediyorlar.

4.000’den fazla genç üzerinde yapılan bir araştırma, daha fazla TV izleyenler de depresif olma ihtimalinin daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu olasılık, daha fazla TV zamanıyla artış gösterir.

Kendi TV zamanınızı kısıtlayarak çocuklarınız için bir örnek oluşturun. Ayrıca, ailenizin TV izleme kurallarına karar vermek için bir aile sohbeti düzenleyebilirsiniz.

(Bulduğum araştırma TV zamanına odaklanmış, ancak sonuçların diğer ekran görüntüleri (tablet, telefon vs) için de benzer olacağından eminim.)

13 – Çocuklarınızı Günlük Tutmaya Teşvik Edin

Araştırmalar sadece 10 hafta boyunca günlük tutanların, mutluluk seviyesinin %25 arttığını göstermiştir.

Günlük tutanların katılımcıların daha fazla umutları vardı ve daha az hastalandı.

Günlük tutmaya nasıl başlayabilirsin?

1. Adım: Bir defter ve kalemi alın ve onları yatağınızın başına koyun. Gün içinde yaşadıklarınızı kısa ve öz bir şekilde yazın.

2. Adım: İyi bir uyku için, müteşekkir olduğunuz iki veya üç şeyi yazın. (Bu şeylerin “büyük” ya da “küçük” oldukları konusunda endişelenmeyin.)

Aşağıdakilerden yazabileceğiniz bazı örneklerdir:

 • İyi sağlık.
 • Aileyi sevmek.
 • Güzel gün batımı.
 • Akşam yemeği için lezzetli tavuk güveç.
 • Eve dönüşte sıkıntısız trafik.

14 – Çocuklarınızın Kendi Tercihlerini Yapmasına İzin Verin (kendi cezalarını seçmek de dahil)

California Üniversitesinin araştırmasına göre; çocukların kendi programlarını planlaması ve kendi hedeflerini belirlemesi gelecekte daha disiplinli ve odaklı olmaları ve daha akıllıca kararlar almaları olasılığını yükseltiyor.

Araştırmacılar ayrıca, ebeveynlerin çocuklarının kendi cezalarını seçmelerine izin vermesinin yararlı olduğunu tespit ettiler. Bunu yapan çocuklar kuralları daha az çiğner.

Mümkün olduğunca çocuklarınızın kendi faaliyetlerini de seçmelerine izin verin. DrRich Gilman,seçtikleri yapılandırılmış okul etkinliklerine katılan çocukların %24 okula gitmekten keyif aldığını tespit etmiştir.

Böylece, çocuklar büyüdükçe, onlara kendi seçimlerinden daha fazla şey yapma özgürlüğünü vermiş olursunuz. Sonuç olarak daha mutlu ve daha başarılı olacaklar.

15 – Evlilik Çatışmalarını Gidermek

Anne-babaları ciddi evlilik çatışmalarına sahip olan çocuklar, akademik olarak daha kötü performans gösteriyorlar. Uyuşturucu ve alkol kullanmaya daha yatkınlar. Kelly Musick’in bu çalışması, çocukların duygusal sorunlara daha yatkın olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirlemiştir.

Evliliğiniz de aylarca ya da yıllarca çözülmeyen sorunlarınız varsa, lütfen bir terapist ya da danışmandan yardım isteyin. Çocuğunuz size ve evliliğinize güveniyor.

16 – Çocuklarınızı Başkalarına Hizmet Etmeye Cesaretlendirin ve Cömert Davranın

Mark Holder’ın 8-12 yaş arasındaki çocuklarla ilgili araştırmasına göre, hayatları anlamlı gibi hisseden çocukların daha mutlu olduğunu göstermektedir.

Onlara hayatı daha anlamlı olarak algılatan şey nedir?

Örneğin; başkalarına hizmet ettiklerinde, toplulukta fark yaratmak, gönüllü olmak, arkadaşlarına ve ailenize yardım etmek.

Cömert olmak da çocukları daha mutlu ediyor.

Çocuklarınızı başkalarına hizmet etmeye ve cömert davranmaya teşvik edin ve bunu bir aile olarak da yapmanın yollarını bulmaya çalışın.

17 – Sağlıklı Bir Vücut İmajını Teşvik Edin

Sağlıklı bir vücut imajına sahip olmak, özellikle erkek çocukları etkileyebileceği için kızlar için önemlidir.

Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, 13 yaşındaki kızların üçte biri ağırlıklarına üzüyor. Buna ek olarak, Dove tarafından yapılan araştırmaya göre annelerin% 69’u, çocuklarının önündeki organları hakkında olumsuz yorumlar yapmaktadır. Bu, çocuklarının kendi vücut imajını etkiler.

Çocuklarınızdan sağlıklı bir beden imajını teşvik etmenin bazı yolları şunlardır:

 • Görünüşünüzü nasıl etkilediğine değil, egzersizin sağlığa olan faydalarına odaklanın.
 • Çocuklarınızın karakter ve beceri gelişimine daha fazla odaklanın ve görünüşlerine daha az odaklanın.
 • Aile olarak birlikte egzersiz yapın.
 • Medyanın vücudumuzu nasıl etkilediği konusunda çocuklarınızla konuşun.
 • Belli yiyecekleri yedikten sonra ne kadar suçlu hissettiğiniz hakkında konuşmayın.
 • Başkalarının görünümünü yargılamayın

18 – Çocuklarınıza Bağırmayın

Laura Markham, çocuklarınıza bağırmanın evinizi uzun vadede savaş alanına dönüştürebileceğini anlatıyor. Böyle düşmanca bir çevrede yaşayan çocukların güvensiz ve endişeli oldukları daha muhtemeldir.

Kişiliğinizi kaybetme eşiğinde iseniz kendinizi olası durumdan uzaklaştırın. Çocuğunuzla tekrar konuşmadan önce düşüncelerinizi toplamak için 10 dakikanızı ayırın. “Duygu koçluğu” adı verilen bir süreçle çocuğunuzun duygularıyla empati kurmaya çalışın.

Eger yardımcı olacağını düşünüyorsanız, arkadaşınız ya da patronunuzun yanınızda olduğunu düşünün. Bu şekilde, çocuklarınız ile daha sakince konuşacaksınız.

19 – Çocuklarınıza Affetmeyi Öğretin

Pozitif psikolojinin babası olarak yaygın bir şekilde tanınan Dr. Martin Seligman, affediciliği çocuklarda mutluluğa götüren anahtar bir unsur olarak tespit etti. Affedilmezlik, depresyon ve kaygı ile bağlantılıdır.

Affetmeyi öğrenen çocuklar, geçmişle ilgili olumsuz duyuları olumlu duygulara dönüştürürler. Bu, onların mutluluk ve yaşam doyum düzeylerini arttırır.

Çocuklarınız için bir rol modeli olun.

Size haksızlık eden kişilere kin beslemeyin ve kişisel çatışmaları çözmek için inisiyatif kullanmaya özen gösterin. Affedilmesini bir yaşam tarzına çevirecekleri için, çocuklarınızla bağışlanmanın önemini tartışın.

20 – Çocuklarınızı Pozitif Düşünmeyi Öğretin

Dr. Şeligman, daha iyimser olan çocukların daha mutlu olma eğiliminde olduklarını keşfetti.

Çocuklarına pozitif düşünmelerini nasıl öğretebilirsin?

 • Kendinize karşı olumlu bir tutum geliştirin.
 • Şikayet etmeyin.
 • Dedikodu yapmayın.
 • Başkalarındaki iyiliği görün ve kabul edin.
 • Çocuklarınıza olumlu şeyler ifade etmeyi öğretin, ör. “Ahmet ile oynamaktan nefret ediyorum” yerine “Metmet ve Ali ile oynamayı seviyorum”
 • Karşılaştığınız zorlukları ve bu zorlukların büyümenize nasıl yardımcı olduğunu çocuklarınıza söyleyin.

21 – Aile Misyon Bildirisi Oluşturun

Mutlu Ailelerin Sırları’nın yazarı olan Bruce Feiler, ailelere bir aile misyon bildirisi hazırlamalarını öneriyor. Bu bildiri, ailenin değerlerini ve kolektif vizyonunu anlatıyor.

Hemen hemen her organizasyonun bir misyon beyanı vardır. Ailenizin görev bildirimini oluşturmak için mükemmel bir adım. Emin olun süreç son derece anlamlı olacak.

22 – Düzenli Olarak Aile Toplantıları Yapın

Feiler’in diğer tavsiyesi, haftada bir kez 20 dakikalık bir aile toplantısı yapmaktır. Toplantı sırasında, tüm aile üyelerine şu üç soruyu sormayı öneriyor:

 1. Geçtiğimiz hafta neyi iyi yaptın?
 2. Geçen hafta neyi çok iyi yapmadın?
 3. Önümüzdeki hafta ne üzerinde çalışacaksın?

Ben daha gençken, ailem düzenli görüşmelere başlamıştı. Bu toplantılar aileyi birbirine daha da yakınlaştırdı ve aile ilişkilerinin önemini güçlendirdi.

Bu güne kadar, bu toplantılara katılmak aksatmadan katıldım, nasıl heyecanlandım bilemezsiniz. Henüz yapmadıysanız, bu uygulamaya başlamanızı öneriyorum.

23 – Ailenizin Geçmişini Çocuklarınızla Paylaşın

Araştırmalar, aile geçmişi hakkında daha çok şey bilen çocukların benlik saygısı düzeylerinin yükseldiğini göstermektedir. Bu durum, hayatın ilerleyen dönemlerinde başarılara ve mutluluğa katkıda bulunur.

Dr. Marshall Duke ve Dr. Robyn Fivush, çocukların aile geçmişi hakkında cevaplamaları gereken 20 soruyu listeleyen “Biliyor musunuz?” Ölçeğini geliştirdiler.

Bu sorular “Ailenin daha gençken yaşadığı hastalıklardan ve yaralanmalardan bazılarını biliyor musunuz?” Ve “Annenizde veya babanızın okuldayken olan bazı şeyleri biliyor musunuz?”.

Ailenizin geçmişini paylaşmak, aile bağlarını güçlendirir ve çocuklarınızın daha dirençli olmasına yardımcı olur.

24 – Aile Ritüelleri Oluşturun

Dawn Eaker ve Dr. Lynda Walters’ın araştırmasıyla gösterildiği üzere, aile ritüelleri aile bütünlüğünü arttırmakta ve çocukların sosyal olarak gelişmesini sağlamaktadır.

Bu ritüelleri ailenizde yaratmak için bilinçli bir çaba gösterin.

İşte bazı örnekler:

 • Her cumartesi kahvaltıyı aileniz de yapın
 • Bir aile kurulu oyun geceniz olsun
 • Akşam yemeğini bir aile olarak pişirin
 • Akşam yürüyüşlerine çıkın
 • Haftalık bir aile toplantısı düzenle
 • Yılda bir kez bir aile olarak kampa git

25 – Çocuklarınızın Bir Akıl Hocası Bulmasına Yardımcı Olun

Lisa Colarossi, hayatında güvenilir bir yetişkine sahip olan (anne ve babaları hariç) çocukların % 30 daha fazla yaşam doyumu seviyesine sahip olduğunu keşfetti.

Arkadaşınızdan rol almasını isteyerek, çocuğunuzu Boys & Girls Club gibi bir organizasyona katılmaya teşvik ederek veya bir danışmanlık programına (burada sunduğum gibi) kaydolarak çocuğunuz için bir rehber bulabilirsiniz.

Dipnot!

Ebeveynlik asil bir çağrıdır, ancak kendine güvenen, iyi büyütülmüş çocukları yetiştirmek kolay değildir.

Ancak bu 25 ipucu ile, görevin biraz daha az yıldırıcı olmasını diliyorum.

Her seferinde bir adım, bir defada bir gün, bir defada bir tane ipucu al. Meydan okumanın üstesinden geldiğini biliyorum.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir