Nane Çayının Faydaları, Nasıl Yapılır, Yan Etkileri


Nane çayının faydaları, nane çayının cilde faydaları, nane çayı zararları, bebeklere nane çayının faydaları, nane çayı nasıl yapılır, yan etkileri gibi konuları öğrenin.

Nane çayı, nane yaprakları ile yapılan bitkisel bir  infüzyon olup birçok tıbbi uygulamada kullanılmaktadır. nane yapraklarıyla yapılan nane çayının faydaları oldukça fazladır. Nane çayı serinletici tadı terapötik kullanımı sayesinde dünyanın dört bir yanında tüketiliyor. Lezzetli çay olduğu için en popüler çaylar arasında yer alıyor.

Nane çayı, başağrısı, iltihaplı sinüs ve mide problemlerini tedavi etme konusunda etkili olduğu için genel sağlığınızı pek çok açıdan iyileştirmek için lezzetli, yatıştırıcı ve ferahlatıcı bir yoldur. Sindirimi iyileştirmeye ve ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.  Ayrıca bedeni ve zihni rahatlatır, kötü nefesi iyileştirir, kilo kaybına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bilimsel adı nane olan Mentha piperita ve aslında su nane ve yeşil nane arası bir şeydir. Nane daha çok Avrupa’ya özgüdür ve nefes darlıkları, şekerler, çikolatalar, şuruplar, ilaçlar ve aromaterapi için uçucu bir yağ olarak kullanılır.

Sindirim sistemi üzerindeki etkisi oldukça fazladır ve bu çaydaki mentolün temel unsuru belki de organik yapısının en değerli parçasıdır. Avrupa Gastroenteroloji ve Hepatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir makalede , nane uçucu yağının özellikle irritabl bağırsak sendromu (IBS) için popüler bir tıbbi tedavi şekli olduğu belirtilmiştir.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane
Nane

Evde nane çayını yapmak çok kolaydır, tek ihtiyacınız olan birkaç nane yaprağı (taze veya kurutulmuş) ve su.

  • Adım 1 : 1 yemek kaşığı kurutulmuş nane fincana konur.
  • Adım 2: Üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir.
  • Adım 3: Ağzı kapalı 10-15 dakika demlenir, süzülerek içilir.

Çaya damak tadınıza uygun olacak şekilde şeker ya da bal ekleyebilirsiniz.

Nane Çayının Faydaları

Nane çayının faydaları, arasında ne çok bilinen özelliği  yatıştırıcı olmasıdır. Elbette yatıştırıcı bir özelliği var ancak nane çayının faydaları oldukça çoktur.

Baş Ağrısını Rahatlatır

Beyindeki büzülmüş kan damarlarını yükselterek, nane çayı gevşemeyi teşvik eder ve baş ağrılarını tedavi eder. Stres veya kötü beslenme nedeniyle baş ağrısına karşı da etkilidir.  Sadece nane yaprakları çayı değil, aynı zamanda nane yağının aroması da baş ağrısını tedavi etmede yardımcı olur.

Zihinsel Stresi Azaltır

Mentolün doğal yatıştırıcı veya antispazmodik yapısı zihinsel stresden anında kurtulmanızı sağlar. Kafeinsiz nane çayı, tansiyonunuzu ve vücut sıcaklığını azaltarak, gevşemenize ve rahatlamanıza ve stresinizi azaltmasına yardımcı olur.

Bu, aromaterapi için nane yağının bu kadar popüler olmasının bir sebebidir ve nane çayın etkileri çok bellidir.

Sinüsü Tedavi Eder

Yapılan çalışmalara göre nane de solunum sistemini yatıştırıp sinüsü tedavi edebilir. Boğaz ve göğüs kaslarını gevşeterek, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini ortadan kaldırır.

Kilo Kaybı

Nane çayı zayıflamaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalar nane çayı aromasının iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabileceğini, böylece aşırı yeme miktarını azaltabileceğinizi ve daha sonra obeziteyi önleyebileceğinizi düşündürmektedir. Kalorileri azaltmanın da iyi bir yolu.

Uykuyu Düzenler

Nane kafeinsizdir, bu nedenle hassas uyku düzeninden muzdarip insanlar bu rahatlatıcı çayı yatmadan önce içerler. Yatmadan önce bir bardak nane çayı da uykusuzluğa yardımcı olabilir. Horlamayı azaltır ve aynı zamanda bir kas gevşetici işlevi görür.

Mide Tedavisi

Birçok üniversite tarafından yürütülen araştırmalar, nane yağı ve nane çayı, binlerce yıldır IBS veya irritabl bağırsak sendromu da dahil olmak üzere çeşitli sindirim ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanılır. Arkeolojik kanıtlar aslında, nane şekerinin 10.000 yıl boyunca bir besin takviyesi olarak kullanıldığını göstermektedir.

Organik naneli çay poşetlerini bir karminatif olarak kabul ettikleri için kullanabilirsiniz çünkü bunlar biriktikçe gazı vücutta hareket ettirmeye yardımcı olurlar.

Nane çayı, mide iltihaplarını azaltabilir. Aynı zamanda kramp, şişkinlik ve hazımsızlık ağrılarını da azaltır. Bu çay ayrıca sindirimin hızını ve etkinliğini arttırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemek için safra akışını uyarır.

Bağışıklığı Artırır

2010 yılında , Mentha türlerinin antioksidan özellikleri üzerine yapılan araştırmalar , nanenin doğal bir antioksidan olduğunu ve bu da bağışıklık sistemini güçlendirmek için büyük bir yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Nane çayı , ateş ve öksürük gibi hastalıkların temel sebebi olan patojenlere ve bakterilere karşı antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir.

Bu lezzetli çay sadece içilmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın semptomlarını tedavi etmenize yardımcı olur ve vücudunuzun hastalanmasını da önler. Vücudunuzun besinlerle mücadele etmesine yardımcı olan ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli işlevleri yerine getirmesine yardımcı olan B vitamini, potasyum, antioksidanlar ve kalsiyum gibi besinler yönünden de zengindir.

Hazımsızlığı Önler

Nane çayı, kramp, şişkinlik ve hazımsızlık ile ilişkili ağrıyı azaltır. Bunun nedeni, sindirim sisteminin bağırsakları ve kasları üzerindeki sakinleştirici etkisidir. İshal, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve kabızlık, tüm sistemi optimal aktivite seviyelerine getirdiği için bu çay ile tedavi edilebilir. Ayrıca antiseptik, antibakteriyel ve adaptojenik özellikler içerir.

Kötü Nefesle Savaşır

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre , organik nane çayı yapraklarının güçlü, mentol aroması ve antibakteriyel kalitesi nefesini iyileştirmeye yardımcı olabilir. [9] Antibakteriyel element, ağız kokusuna yol açabilen mikropları öldürürken çaydaki mentol, kötü kokuyu boğar ve nefesinizi taze ve temiz bırakır!

Kalp Sağlığını Korur

Nane özü kötü LDL kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu, kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalık olasılığınızı azaltmanıza yardımcı olur.

Menstrual Krampları azaltır

Nane çayının faydaları arasında, anti-spazmodik etkileri nedeniyle, uterusta daralmış kasların rahatlatılmasına yardımcı olur ve dismenore veya PMS’den geçen kadınlar için menstruasyon krampları hafifletir.

Bulantı ve Kusmayı Önler

Hasta olunca, birkaç şey mide bulantısı kadar nahoş değildir. Bir gemide veya bir uçakta hareket rahatsızlığı durumunda bile kusma ve bulantı ihtimalini azaltma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca, doğal nane , mide ağrısını ve hareket hastalığından kaynaklanan akıntıyı azaltır.

Nane Çayının Yan Etkileri

Nane çayı,  güçlü olmasına ve çok çeşitli sağlık yararları sağlamasına rağmen, bazı olası yan etkileri vardır.

Mentol, bazı insanlara alerjen olarak davranabilir ve mide yanmasına neden olabilir. Her iki reaksiyon da genellikle hafiftir ancak olası alerjiler hakkında bir doktora danışmak her zaman iyi bir fikirdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir