Neden Dijital Pazarlama?


Markalar ya da marka niteliği taşımak isteyen girişimler her çağda o dönemin gerekliliklerini yerine getirmişlerdir. Markalar içinde bulunulan dönemin pazarlama stratejilerini tüm detaylarına kadar araştırıp tanıtım ve gelişim süreçlerini hızlandırmak istemişlerdir.

Geçmişte televizyon ve radyo reklamları başta olmak üzere bilboard, afiş gibi kanalları pazarlamanın can damarı olarak yer alıyordu. Şehir içlerindeki duraklarda yer alan billboardlar günümüzde de mevcut. Marka bilinirliğini topluma yerleştirmek için de hala kullanılır ve etkili olabilen bir yöntem. Televizyon ve eskisi kadar olmasa da radyo reklamları da etkisini sürdürüyor. Tüm bu kanallar etkisini geçmişe oranla kaybetse de pazarlama kanalları arasında yerini alıyor. Ancak şöyle bir durum var ki bu dönemde yalnızca yukarıda belirttiğim kanallar ile markanızı büyütemezsiniz. Yani bu durumu olduğunuz yerde sekmek gibi de düşünebiliriz. Çağın gerekliliklerine uymanın öneminden bahsetmiştim. Dijital çağ olarak adlandırılan bu dönemde geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanı sıra dijital pazarlama yöntemlerine de etkin bir şekilde el atmanız gerekiyor.

Gerek marka bilinirliği oluşturmak, gerek müşteri potansiyelinizi artırmak ve sonuçta gelirinizi üst seviyelere çekmek için dijital pazarlama kanallarını kullanmanız gerekiyor. Günümüzde kullanılan mobil cihazlar sayesinden her an her yerden internet erişimine sahip olduğumuzu düşündüğümüzde pazar payının ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz. Dijital pazarlama stratejileri ile markanın sektörüne göre tüm dünyaya hizmet verebilirsiniz. Bir kereste fabrikasıyla ilgili dijital pazarlama çalışmaları yürüterek Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kısaca dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinin günümüz koşulları gereği dijital dünyaya entegre edilmiş ve geliş halidir diyebiliriz. Firmanın dijital pazarlamaya giriş süreci ve gerekli aksiyonların alınması da bu işlemlerin kimler tarafından ve nasıl yapıldığı soruları ile eşdeğer önemi taşıyor. Yani profesyonel dijital pazarlama uzmanı kişilerce bu çalışmaların yapılması gerekiyor. Dijital pazarlama kavramı içerisinde birçok kanalı bulunduran geniş kapsamlı bir kavramdır.

Dijital pazarlama içerisindeki mail marketing, sosyal medya, seo ve sem çalışmaları gibi temel kavramlar bile kendi içerisinde bazı kanallara ayrılabiliyor. Tüm bu çalışmaların büyük bir titizlik ile neredeyse her gün kendisini güncelleyen google’a endeskli bir şekilde yapılandırılması ve bu çalışmaların sürekli tekrarlanması ve de güncellenmesi gerekiyor. Bu da markalar için maddi anlamda biraz yük getirebilir. Ancak markanın kazanacağı değerlerin yanında bu devede kulak bile sayılmayacaktır. Dijital pazarlama süreci profesyonel bir dijital pazarlama uzmanı ya da uzmanları tarafından yönetilen bir marka elbet belirgin bir başarıyı yakalayacaktır.

Günümüzde e-ticaret ve dijitale önem veren markalar kendi dijital pazarlama departmanlarını çoktan oluşturdular bile. Bu firmalar da hangi sektörde olursa olsun herkesin duyduğu bildiği birer marka olarak karşımıza çıkıyor. Müşteri potansiyelini sosyal medya, internet reklamcılığı ve e-posta pazarlaması ile artırmanın yanı sıra son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ‘viral reklam’ kavramı da etkin bir rol oynamaktadır.

Viral reklamlar genel olarak video olarak karşımıza çıkıyor ve ne olduğunu tanımlamaktan çok youtube’da bununla ilgili olarak birkaç arama yapmanız ve bu viral reklamları izlemeniz daha yararlı olacaktır kaanatindeyim.

Konumuza dönmek ve ‘neden dijital pazarlama?’ sorusunu bir sonuca bağlamak gerekirse çağa ayak uydurmak, müşteri potansiyelini sürekli artırmak, markanın bilinirliğini artırmak ve temel amaç olarak pazardaki pasta payından büyük paylar elde etmek için dijital pazarlama günümüz şartlarında olmazsa olmaz durumundadır…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir