Neden Sürekli Yorgun Hissediyorsunuz? Çözüm ve Öneriler


Güne başlarken kendinizi bitkin ve enerjiden yoksun mu hissediyorsunuz? Uykunuzdan dinlenmiş bir şekilde uyanamıyor ve sürekli bir halsizlik durumu mu yaşıyorsunuz? Tüm bunlara cevap vermek ve bu sorunuzu ortadan kaldırmak için yasam.io ekibi olarak sizlere birkaç önerimiz var.

İlk olarak yapmanız gereken sürekli yorgunluğunuzun temelinde yatan sebebi öğrenmek. Bunu yaptıktan sonra o sorunu ortadan kaldırmak için gerekenleri yapmanız ve gün içinde size gerekli olan zindeliği kazandıracak adımları atmanız daha kolay bir hale gelecek. İşte, sürekli yorgun hissetmenizin olası bazı nedenleri ve bunların çözümleri:

1. Gerekli vitaminlerin alınmaması

Özellikle vücuttaki bazı vitaminlerin eksikliği yorgunluğun başlıca sebeplerinden biridir. Öncelikli olarak B12 vitamini ve demir eksikliği halsiz, huysuz ve güçsüz hissetmenizin temel nedenidir. D vitamini eksikliğinde oraya çıkan kas rahatsızlıkları ve kasların yeterince güçlü olmaması bazı ağrılar hissedilmesinde başrol oynar.

Eğer besinlerden gereken vitaminleri alamıyor ve bu yorgunluğun temelinde bu tarz bir eksiklik görüyorsanız bir kan tahlili yaptırıp çıkan sonuca göre kendinize bir beslenme programı düzenleyebilirsiniz.

2. Stres ve böbrek üstü bezlerindeki rahatsızlıklar

Böbrek üstü bezleri, önemli hormonların salgılanmasında etkin birer rol oynarlar. Ancak stres esnasında adrenalin gibi bazı hormonların salgılanması artar ve sürekli stres halindeyseniz böbrek üstü bezleriniz bu durumdan dolayı yorgunluk belirtileri gösterir. Bu durumun tıptaki adı Adrenal yorgunluktur ve halsizliğinizin olduğu kadar uykuda dinlenememenizin de başlıca sebebidir.

Buna çözüm olarak, ruhunuzu dinlendirmenizi ve stresten uzak durmanız önerilir. Bunu da yapabileceğiniz en kolay yol yoga ve meditasyon gibi dinlendirici aktivitelerdir.

3. Bunalım

Bir psikolojik buhran yaşıyor veya bunalıma girdiyseniz bu durum yorgunluğunuzun sebebi olabilir. Psikolojik olarak bir sorun yaşamayan ve bunalıma girmemiş herhangi birinin bunalım yaşayan kişiye göre 4 kat daha zinde olması muhtemeldir.

Bunalımdan çıkmanız için ve gece uykularınızın daha verimli ve dinlendirici olması için fırsat bulduğunuz zamanlarda spor yapmanız çok önemlidir. Haftada en az 3 kere, yarım saatlik bir spor programı bu konudaki ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır ve gece uykularınızın deliksiz hale gelmesine yardımcı olacaktır.

4. Dengesiz beslenme

Vücudunuzun en çok ihtiyaç duyduğu şey sudur. Gün içinde sürekli olarak ter ve idrar yoluyla zinde olmanızı sağlayan mineraller kaybedersiniz ve bu minareleri geri alamazsanız yorgunluğunuzu daha da üst seviyede hissetmeye başlarsınız. Vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılamayı ihmal etmemeli, özellikle bu sıvı ihtiyacını su ile karşılamalısınız.

Ayrıca beslenme programınızda lif bakımından zengin gıdalara yer vermiyorsanız hata yapıyorsunuzdur. Tahıllar harika birer lif kaynağıdır ve tüketmeniz halinde size zindelik katar. Kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi özellikle karbonhidrat açısından zengin olduğu için vücudunuza gereken enerjiyi sağlayacaktır.

5. Bilinmeyen nedenler

Her yolu denediniz, gerekli besinleri ve gıda takviyelerini aldınız ve buna rağmen yorgunluğunuz devam mı ediyor? Böyle bir durumla karşı karşıya iseniz yapacağınız en doğru hamle tıbbi bir yardım almak ve doktorunuzu ziyaret etmek olacaktır. Bazı hastalıkların tanısını koymak oldukça zordur ve bunların başında kronik yorgunluk sendromu ve hipotiroid gelir. Bu hastalıkların başlıca belirtileri kas spazmları, odaklanma sorunları ve bölünen uykulardır.

Yorgunluğunuzun bilinmeyen bir diğer sebebi uyku apnesi olarak adlandırılan rahatsızlıkta olabilir. Bu rahatsızlığı yaşan kişiler uykularında nefes darlığı yaşarlar ve bir gecede defalarca uykularından uyanırlar. Tedavisi için doktorunuza başvurmanızda ve gerekli tedbirleri almanızda fayda vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir