Oğul otu nedir? faydaları ve zararları


Oğul oturum yaprakları ısırgan yapraklarına benzer, kokusu limon kokusunu andırır, dişli ve hafif küflüdür. Gövdesi köşeli ve içi boştur; çiçekleri sarımsı beyaz veya kırmızımtırak renklerdedir. Çiçeklenme zamanı Temmuz Ağustos aylarıdır. Halk arasında kovan otu ve limon nanesi olarak da tanınır. Çok kullanılan şifalı bir bitkidir, çay olarak da tüketilir. Sinirleri yatıştırıcı, mideyi rahatlatıcı, gaz söktürücü, terletici, antiseptik, kalbi güçlendirici, çarpıntıyı önleyici, kalp dostu, spazm çözücü, tansiyon düşürücü ve hanımlarda adet söktürücüdür.

Kullanım yeri ve şekli:

* Sinirleri yatıştırmak, kalbi güçlendirmek, kalp çarpıntısını gidermek için, kaynamakta olan 200 cc. suya, 10 gr. Oğul otu yaprağı konur, bir dakika kısık ateşte üstü kapalı demlenmeye bırakılır. 10 dakika sonra çay şeklinde sıcak olarak yudumlayın

* Vücudu dinlendirmek ve stres gidermek için, kaynamakta olan bir litre suya, 100 gr. oğul otu yaprağı konur, beş dakika kaynatın Bu su banyo suyuna ilave edilir ve yıkanılır.

* Soğuk algınlığım gidermek ve vücudu terletmek için, oğul otu çayı hazırlanırken aynı miktarda ıhlamur ilave edilir.

* Hıçkırıklara karşı, oğul otu çayından her gün 3 – 4 çay bardağı içilir.

* Hanımların adet hali gecikmelerini gidermek için, her akşam buharına oturulur. Çay yerine oğul otu çayı içilir.

* Uykusuzluk halinde, akşam ve yatarken birer bardak oğul otu çayı içilir. Baş ağrılarına karşı, suda pişirilerek lapa haline getirilir. Sıcak olarak başa sarılır.

* Nefes darlıkları, astım nöbetleri, bulantı ve kusmalarda; limonlu oğul otu çayı içilir.

* Beyin damarları tıkanıklıklarında lapası başa bağlanır. Günde 4 – 5 defa çayı içilir.

* Kalp çarpıntısına karşı; kaynamakta olan 200 cc. suya 10 gr. oğul otu, 10 gr. karabaş otu konur, beş dakika demlenir. Günde 3 – 4 bardak çay gibi içilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir