Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları Romanı


Türk Romanının En Ünlü İsimlerinden Orhan Kemal’in Psikolojik ve Sosyal Türde Kitabı Eskici ve Oğulları Romanı  ilk kez 1962 yılında yayımlandı. Epsilon Yayınları ve Everest  Yayınları tarafından yayımlanan Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları romanından ekonomik sebeplerden dolayı zor zamanlar yaşayan bir ailenin dramı anlatılmaktadır. Savaşta bir bacağını kaybetmiş Topal Eskici ile iki oğlunun umutlarına ve hüzünlerine tanık olacaksınız.

Epsilon Yayınları tarafından yayımlanan Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları Eskici Dükkanı romanı 373 sayfadır.

Everest Yayınları tarafından yayımlanan Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları romanının cep boy şeklindeki baskısı 470 sayfa ve normal baskısı ise 378 sayfadır.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları romanı ayrıca aynı adla Eskici ve Oğulları adı ile sinemaya uyarlanmıştır. 1990 yapımı Eskici ve Oğulları filminin yönetmenliğini Şahin Gök üstlenmiştir.

Eskici ve Oğulları Filminin Oyuncuları: Fikret Hakan, Kadir İnanır,  Levent İnanır, Şehnaz Dilan, Perihan Doygun, Yaşar Güner, Cengiz Sezici, Recep Genç, Şencan Güleryüz, Özhan Kavuk, Rauf Ozangil, Güzin Özipek, Menderes Samancılar, Güzin Özipek, Levent İnanır

Eskici ve Oğulları Filminin Karakterleri Kimlerdir Kim Kimi Oynuyor: Topal Eskici karakterini Fikret Hakan, Topal Eskici’ni oğlu Mehmet karakterini Kadir İnanır, Filiz karakterini Şehnaz Dilan, Topal Eskici’nin küçük oğlu Ali karakterini Levent İnanır, Ünal karakterini Menderes Samancılar, Eskicinin kızı Zeliha karakterini Filiz Taçbaş, Topal Eskici’nin karısı karakterini Nurhan Nur, Fadime karakterini Perihan Doygun canlandırmıştır.

Eskici ve Oğulları Filminin Konusu: Orhan Kemal’in aynı isimli romanından sinemaya aktarılan filmdir. Eskici ve Oğulları filminde; Türkiye’nin çok partili döneme geçtiği yıllarda, geçimlerini ayakkabı tamiratıyla sürdüren Adanalı bir ailenin öyküsünü anlatılmaktadır.

Eskici Dükkânı, Orhan Kemal’in, ırgatlık ve el işçiliğinden fabrika işçiliği ve makineleşmeye doğru yol almakta olan toplumda, gitgide yoksullaşan bir ailedeki kuşak çatışmalarını ve bireyin sıkıntılarını birkaç katmanda anlattığı bir roman.

Yaşlı, küfürbaz Topal Eskici, el bebek gül bebek büyütülmüş bir ağa torunuyken savaşa gitmiş; Trablus’tan bir bacağını kaybetmiş olarak döndüğünde, hayata çok aşağılardan başlamak zorunda kalmıştır. Öfkeli, uyumsuz kişiliğine ve çocuklarını sürekli itip kakmasına rağmen, çözülmeye doğru  giden ailesini bir arada tutma kaygısıyla, üç kuruş kazanmak için didinip durmaktadır. Çocukları ise babalarının boyunduruğundan kurtulmak istedikleri halde, bir türlü ataerkil aile düzenini kırıp özgür olamazlar. Sonunda her biri kendince bir hayale kapılan aile bireyleri, Çukurova’ya pamuk toplamaya giden büyük oğulla karısının peşine takılır. Sonra… Sivrisinekler, açlık, sıtma…

Ancak ‘kara gün kararıp gitmez’ Orhan Kemal kitaplarında, her zaman bir yerlerden sızan bir umut ışığı vardır…

Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal, en yetkin kitaplarından biri olan Eskici ve Oğulları’nda ekonomik koşulların nasıl da aile bağlarını zorladığını ele alıyor. Edebiyatımızda her zaman emeğin, umudun, aydınlığın yanında tavır almış olan Orhan Kemal, insan eliyle kurulan çarpık düzenin nasıl da insanın kendini yozlaştırdığını en iyi dile getiren yazarlarımızdan biri. Eskici ve Oğullan, ekonomik zorluklar nedeniyle çözülmenin eşiğine gelmiş aile ilişkilerini tüm canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Orhan Kemal’in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal’in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları kitabından alıntılar:

Betonunda bile ot biten bereketli Çukurova topraklarının dört bucağından, inceli kalınlı kollar gibi uzanan tozlu yollarda, bir zamanlar develer, Bursa çift atlıları, çokluk da sabahlardan akşamlara, akşamlardan sabahlara dek gıcır gıcır gıcırdayan kocaman tekerlekli öküz, camız arabaları olurdu.

İstersen seni alır kaçarım buradan. Zeynep, Zeynep dur diyorum. Anandan korkma, hiç kimseden korkma. Kaçalım Zeynep. İstersen bekle biraz, gidip ananı boğayım!

Yahu küfürün adını günah koymuşlar. Sövmeden insan rahatlayabiliyor mu ki?

Yıllar kırık plaklarda kalmış çok eski türküler gibi geldi geçti.

Dingili yamulan bu kahpe dünyanın demine, devranına, alanına, satanına, ip tutanına.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.