Orkinos Nasıl Avlanır?


Büyük balıklardan olan orkinoslar az tuzlu ve soğuk denizlerde yaşar. Kasım ayında sıcak denizlere sürüler halinde göç ederler. Göç etme dönemi Kasım ayı sonlarında biter. Orkinos avlamak için en uygun zaman göç sonrasındaki dönemlerdir. Bu dönemlerde balığın kilo artışı fazla olur. Avlanma sonrasında verim elde edilir. Orkinos balığını avlamak için tecrübe önemlidir. Özellikle balık sudan çıkarılırken dikkat edilmelidir. Dikkat edilmemesi halinde tehlikeli sonuçlar oluşur. Amatör balıkçıların avlanmaya başlamadan önce bir profesyonelden yardım alması gerekir. Orkinos balığı gün ışığında avlanır.

Yapısı gereği ağır ve büyük olan bu balık uzun uğraşlar sonrasında avlanılır. Avlanma sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi balığın büyüklüğüdür. 6 ile 11 kilogram arasında olan orkinoslar küçük boy olarak nitelenir. 11 ile 55 kilogram arasında olanlar orta boy balıklardır. 55 ile 300 ve üzeri ağırlıkta olan orkinoslar ise büyük boy olarak bilinir. Balığın büyüklüğüne bağlı olarak avlanma teknikleri değişir. Küçük boy orkinoslar yemli ve yemsiz olarak avlanılabilir. Olta ile küçük boy balıklar avlanırken yem kullanılması gerekir. İstavrit, gümüş ve sardalya balığı yem olarak kullanılmaya uygundur.

Oltanın çengeline yem takıldıktan sonra şamandıra yerleştilir. Hızlı hareketler ile olta suya atılır ve balık beklenir. Şamandıranın hareketlerinden balığın geldiği anlaşılır. Ancak küçük boy orkinoslar hareketli balıklardır. Bu nedenle oltaya takıldıktan sonra bir süre beklenir. Daha sonra dikkatli bir şekilde olta çekilir. Balık sudan çıktıktan sonra hızlı hareketler ile kontrol altına alınır. Orta boy orkinoslar küçük boy olanlara göre daha sert ve güçlü yapılıdır. Bu nedenle avlanma mevsimleri birbirinden farklıdır. Büyük boy olanlar Nisan ve Mayıs aylarında avlanır. Özellikle Çanakkale Boğazı’nda koy ağızlarında avlanma yapılır.

Olta ucuna yapay yem takılarak orkinos tutulur. Büyük boy orkinos avında da olta kullanılır. Ancak olta olarak hunna halatı tercih edilir. Halatın bir ucu sabit bir yere bağlanır. Diğer uçta ise iğne bulunur. Av için kullanılan iğneler; balığın iriliğine, yemin şekline ve büyüklüğüne göre değişir. Büyük orkinoslar için yem olarak kofana, torik ve palamut balıkları kullanılır. Olta suya bırakıldıktan sonra balığın avlanması 1 ile 4 saat sürebilir. Bu zaman dilimi balığın büyüklüğüne göre değişir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir