Otizm Nedir, Tedavisi Nasıl Olmalıdır?


Otizm Nedir?

Dünyada her 100 – 150 çocuktan biri otizmli doğmaktadır. Peki bu otizm nedir ?

Otizm doğuştan meydana gelen belirli bir ilaç tedavisi olmayan tam anlamıyla psikolojik olan bir hastalıktır. Sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülür. Otizmli hastalar başka insanlarla iletişim kurmakta zorlanır kendilerini iyi bir şekilde ifade edemezler ve sürekli aynı davranışları sergilerler.

Otizmli insanlarda sürekli el çırpma garip göz hareketleri, hırçın olma, yerli yersiz sağa sola sallanma, gereksiz yerlerde ellerinin titremesi, aşırı hiperaktiflik, algılama bozukluğu, kendilerine zarar verme ve geceleri uykusuzluk çekme gibi durumlar görülür. Otizmli çocuklar diğer çocuklara göre daha geç konuşmaya başlarlar ve 2- 3 yaşına geldiklerinde bile 3 4 kelime anca konuşabilmektedir.

Doğumdan önceki etkenler ve doğumdan sonraki etkenlerden meydana gelen otizmin gen yapısı mı yoksa diğer etkenlerden dolayı mı olup olmadığı bilim adamları tarafından araştırılmıştır. Otizmli çocukların anne babalarının da içe kapanık olduğu gözlemlenmiştir ama bu olayın tam tersi olduğu durumlarda görülmüştür. Kısacası genetik mi yoksa diğer faktörlere mi bağlı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.

Otizm tedavisi

Peki bunun tedavisi nasıl olmalıdır anne ve baba çocuklarına nasıl bir eğitim vermelidir.

Çocuğunuzda bu saydığımız belirtiler görüldüyse ilk yapmanız gereken şey çocuğunuzu profesyonel bir çocuk gelişim uzmanına veya psikiyatriye götürmeniz gerekmektedir. Otizm hastalığı tıbbi bir tedaviyle değil de genel olarak sosyal etkenlerle çözülebilmektedir. Elbetteki otizmli çocuğun çektiği uykusuzlukta tıbbi yöntemlere başvurulabilir.

Eğer otizmli bir çocuğunuz varsa kesinlikle çocuğunuzu televizyon telefon bilgisayar gibi etkenlerden uzak tutmanız gerekiyor. Özellikle televizyon reklamları çocukların dikkatini fazla çekmektedir. Doktorlar televizyonların ve teknolojik aletlerin otizmli kişiyi daha fazla tetiklediğini söylemektedirler.

Çocuğunuza müzik dinlemek, resim çizmek, dans etmek gibi şeyleri sevdirmelisiniz. Ayrıca çocuğunuzu kesinlikle doğaya atmalısınız temiz hava alabileceği yerlere yeşillik alanlara götürmelisiniz. Eğer erken teşhis koyulduysa hastalık erkenden öğrenildiyse tedavi edilme olasılığı artar. Onun için doğmuş olan veya doğacak olan çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz çok önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir