Pandomim Nedir Nasıl Yapılır?


Pandomim ne demektir ve nasıl oynanır? Pnadomim sanatı ve sanatçısı hakkında kısaca özet bilgiler sunuyoruz…

Diğer bir adı mim sanatı ve pantomim olan Pandomim gösteri sanatlarından biridir ve gösteri esnasında pandomim sanatçısı konuşmaz yani ağzından herhangi bir söz söylemez. Bunun yerine yüz mimiklerini ve beden dilini kullanarak derdini anlatır ve mesajını yani vermek istediği temayı ifade eder. Bu yönüyle görsel sanatlar içinde çok özel bir yere sahiptir.

Tiyatronun evrensel dili nedir diye bir soru gelirse cevap pandomim olacaktır.

Pandomim sanatının tarihi milattan önceki zamanlara kadar gider.

Mim kelimesinin kökü “mimeisthai” sözcüğünden türemiştir. Antik Yunan dilince kullanılan bir sözcüktür. Manasıysa “taklit yada temsil etmek” demektir.

Türkçe sözlükte pandomim kelimesinin anlamı aşağıdaki gibidir:

Sahip olunan duyguları ve düşünceleri dans, eşya, müzik, beden dili (jest, mimik vs) ve en çok da mimikler yoluyla anlatan sözsüz oyundur.

Pandomim Tarihi

Pandomim

Sinemanın ilk ortaya çıktığı zamanlarda pandomim sanatı filmlerde kullanılmıştır. Mesela Cahrlie Chaplin pek çok filmde pandomim sanatını uygulayarak dünyanın en ünlü kişilerinden biri olmuştur. Bunun gibi başka meşhur sanatçılar da vardır.

Tarihte ilk defa pandomim film çekimi ise 1975 yılında yayınlanmıştır. Dönemin en büyük tiyatro sanatçısı Marcel Marceau başrol oynamıştır. Kalbin Dili adlı bu efsane film büyük beğeni kazanmıştır. Sessiz sinema denilen bu filmlerde daha sonraki yıllarda Laurel ve Hardy adlı ünlü sanatçılar da öne çıkmıştır. Türkiye’de pandomim sanatında Erdinç Dinçer en önemli isimdir.

Günümüzde pandomim sanatı tiyatro ve sinemayla birlikte de kullanılıyor. Hatta artık bale sanatıyla bile birlikte kullanılmaktadır. Hatta balenin en önemli bölümü konumuna gelmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.