PHP Nedir?


HTML içinde saklanabilen bir betik dili yazılımı PHP, Türkçe karşılığı Üstünyazı Önişlemcisi olan programlama lisanıdır. PHP, Personal Home Page yani Kişisel Ana Sayfa anlamına gelir.

Ocak 2013’de 244 milyondan fazla sitenin PHP ile çalıştığı açıklanmıştı. PHP nedir denilince akla gelen kişi ise yaratıcısı olan Rasmus Lerdorf’tur. 1995 yılında PHP geliştirilmeye başlanıyor ve bugün ki haline ulaşıyor. Günümüzde 2,1 milyon web sunucusu PHP kurulumuna sahip olarak işliyor.

PHP nedir hakkında diyebileceğimiz en açık şey, öncelikle kod oluşturulacak, kodlar PHP işleminden geçip web sayfası şeklinde karşımıza çıkacak. Kodları HTML içine de gömüp kullanabiliriz. PHP Lisansı ile dağıtılan yazılım hemen hemen tüm web sunucularına ve işletim sistemlerine ücretsiz olarak yüklenebiliyor.

PHP nedir, Linux işletim sisteminde daha iyi performans sergileyen PHP, C/C ++ dilini bilenlerce çok kolay öğrenilebiliyor. Facebook, Youtube, Wikipedia, Yahoo ve OGame gibi ünlü siteler bu yazılımı kullanmaktadır. Ancak kodlar daha iyi anlaşılsın, birçok geliştirici tarafından faydalı biçimde kullanılsın diye Java tercih edilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir