Satrançta Kalenin İşlevi Nedir?


Dünyanın en çok ilgi gören masa oyunlarından birisi satrançtır. Kişileri düşünmeye ve strateji kurmaya iten bu spor dalında taşlar da etkin şekilde kullanılırlar. Kaleler de satranç tahtası üzerindeki önemli taşlardan birisidir.

Kalenin Görevi

Satranç tahtasının köşelerinde yer alarak oyuna başlayan kaleler rakibe ataklar yapmak için kullanılır. Aynı zamanda yatay ya da düşey hatları kontrol altına almak için de tercih edilir. Bir satırın ya da sütunun başına konulan kale, o satır ya da sütunu boylu boyunca kontrol edebilir. Bu şekilde rakip taşlar söz konusu düzlemde rahat hareket edemezler ve rakibe belli bir üstünlük kurulabilir.

Kaleler etkin oldukları karelerde uzun mesafeli tehlikeleri yaratırlar. Eğer farklı figürler ile dolu kareler bir düzlemde bulunuyor ise kalenin ilk anda pek bir işlevi olmayabilir. Kale daha çok boş alanlarda hızlı ilerlemeyi sever.

Kalenin Kullanımı

Daha çok atak yaparken ve rakibe saldırırken ihtiyaç duyulan kaleler, bu özelliklerinden dolayı oyun sonlarına kadar özenle korunur. Rakip şahın mat edilebilmesi ve rakip orduya zarar verilebilmesi için kaleler kullanılır. Özellikle oyun ortası ve oyun sonunda bu taşlara ihtiyaç duyulur. Çift kalenin aynı pozisyonlar içinde kullanılması da oyuncuya güç katar. Arka arkaya getirilerek “double” yapılan kaleler kimi pozisyonlarda vezirden daha güçlüdür.

Kale savunmada da etkilidir. Son yataya sarkmak isteyen rakip taşlar kalenin etkin savunması ile savuşturulabilir. Aynı zamanda rok hareketindeki etkinliğinden dolayı kalenin önemi daha da artar.

Kalenin Hareketleri

Kaleler önlerindeki boş kareler kadar ilerleme kapasitesine sahiptirler. Satranç tahtası üzerinde herhangi bir kareye konulan kale görebildiği en uzak kareye kadar gidebilir. Ancak çapraz şekilde ilerlemek ve diğer figürlerin üzerinden atlamak söz konusu değildir. Kaleler yalnızca düz şekilde ilerler. Öne, arkaya, sağa ya da sola manevra yapabilir.

Bir şah hareketi olan rok hamlesinde kaleler yardımcı taş olarak kullanılır. Şahın iki kare kaleye doğru yanaştığı bu harekette, kale ise şaha doğru ilerler ve şahın üzerinden atlayarak hemen yanındaki ilk karede konuşlanır. Bu şekilde şah daha korunaklı, kale ise daha etkin pozisyonlar kazanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir