Senkronizasyon Nedir?


Senkronizasyon, birlikte çalışan sistem veya parçaların eşzamanlı olarak uyumudur. Senkronize, eş zamanlılık olarak Türkçe’ ye çevrilebilir. Birlikte aynı anda dans eden iki insan düşünülürse bunların aynı anda tam olarak aynı şekilde yaptıkları hareketler senkronize hareketlerdir. Eş zamanlılığın önemli olduğu gösteri ve spor dallarında bu uyuma bakılır. Eğer biri hareketleri daha geç yapıyorsa bu senkronizasyonun sağlanamamasından kaynaklanır.

Hangi dallarda senkronizasyon terimi kullanılır?

Bir birleriyle uyumlu ve eş zamanlı çalışması gereken tüm sistemlerde bu terim kullanılır. Makine parçalarının eş zamanlı olarak çalışması gereken sistemlerde istenen sağlanıyorsa senkronizasyon sağlanmıştır. Aynı şekilde elektronik devreler, bilgisayar sistemleri, cep telefonları ve tabletlerin diğer cihazlarla senkronize olarak çalışması gerekebilir. Bu uyumun parçalar arasında sağlanmasına senkronizasyon denir. Cep telefonları çeşitli cihazlarla senkronize edilerek bilgi akışı çok hızlandırılabilir. Senkronize elektronik devreler faz ve frekans olarak eşgüdümlü olarak çalışırlar.

Spor dallarında senkronize kategorisi ile birçok yarış düzenlenmektedir. Örneğin senkronize su balesinde yarışmacılar aynı anda aynı şekilde hareketleri yapabiliyorlarsa iyi senkronizasyon sağlanmıştır. Görüldüğü üzere senkronizasyon uyumun ve eşzamanlılığın gerektiği her dalda geçerli bir terimdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir