Sirkenin Bilmediğimiz Faydaları


Sirke için uzmanlar bir mucize diyorlar. Sirke, sağlığımızdan temizliğe kadar pek çok kullanım alanına sahip. İşte, sirkenin inanılmaz faydaları ;

Ütünüz içinde sürekli kireç birikimi oluyor ve tabanına kadar lekeler çıkıyorsa çözüm gayet basittir. Bir  su bardağın yarısına su ve kalan yarısına sirke koyun bu karşımı ütünüz içine dökün ve buhar düğmesine alarak yaklaşık 5 dakika kadar bekleyin. Daha sonra karışımı dökün. Ütünüz pırıl pırıl olacaktır.

Sirke

Çamaşır makinenizin yumuşatıcı gözüne ekleyeceğiniz 1 yumuşatıcı kapağı sirke hem makinenizin kireçten kurtarır hem de çamaşırlarınızı yumuşak yapar.

Musluklar ve bataryaları sirke ile ovaladığınızda pırıl pırıl olacaktır. Kireç ve pasın çıkarılmasında sirke çok etkilidir. Pirinç ve altınlarınızı sirke ile temizlediğinizde inanılmaz ışıltı kazanırlar.

Buzdolabınızda bir şeyler bozuldu ve içi çok kötü kokuyorsa bir kasede yarı yarıya su ve sirke karışımı yaparak, buzdolabını silin. Kokudan eser kalmayacaktır. Aynı işlemi, karışımı yapıp, mikrodalga fırında ısıtın ve daha sonra lekeleri temizleyin. Çok kolay temizlenecek ve mikrodalgada koku kalmayacaktır.

Çocukların oyuncaklarını sirke ile fırçalayabilir daha sonra durulayabilirsiniz. Böylece hem mikroptan arınır hem de pırıl pırıl olurlar.

Evinizde sürekli olarak sigara içiliyorsa veya yemek kokusu varsa, bir kaseye sirke ve elma sirkesi karışımı yapın ve kokan bölgelere koyun. Koku yaklaşık 1 gün içinde temizlenecektir.

Küf lekeleri, tükenmez kalem lekesi sirke ile çıkar. Tükenmez kalem lekesinde, bir sünger yardımı ile sirkeyi döktüğünüz lekeyi silin.

Cam, plastik, mobilya veya beyaz eşyalarınızda olan etiketleri sökmek için biraz sirkeyi bezle etikete yedirin ve kazıyın kolaylıkla çıkacaktır.

Eğer, halılarınız eski ve cansız görünüyorsa 4 litre suya 1 fincan sirke katın ve bu suyu çalı süpürgesine yayın, halıları süpürün. Halınız canlanacak ve yeni görünüm alacaktır.

Bulaşık makinesinin performansı yükselsin istiyorsanız 1 fincan sirke ile makinenizi boşken çalıştırın ve yıkama işlemi yapın. Bulaşık makineniz harikalar yaratacaktır. Ayda 1 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Soğan veya sarımsak, balık kokusu ellerinize yerleştiyse, Bu kesme işleminden önce ellerinizi sirke ile ovalayın. Koku ellerinize yerleşmeyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir