Sodyum Nedir ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Sodyum ilk olarak kimyasal bir elementtir. Sodyumun periyodik cetvelde simgesi Na’dır. Periyodik tablo da 1A grubunda yer alıp, bu gruba alkali metal grubu denir. Yumuşak ve kaygan bir yapıya sahiptir. Doğal maddeler içerisinde bol miktarda bulunur. NaCI denen yani halk arasında tuz olarak  bilinen madde de çok miktarda bulunur. Yandığı zaman alevin rengi sarı rengini verir, hava da hızlı bir şekilde oksitlenebilir. Bundan dolayı hava ile temas edilemeyecek, vazelin, gazyağı gibi maddeler vasıtası ile su temasını kesecek halde saklanmalı.

Soyum (Na), 1807 de Humphry Davy, kostik sodayı, denemeleri sırasında yaptığı elektroliz yolu ile bulunmuştur. Ortaçağ Avrupasında sodyum bileşiği ağrı kesici olarak kullanılmakta idi. Sodyum yer kabuğunun ağırlıkça %2,6′sını oluşturmaktadır ve bu oranıyla en çok bulunan elementler arasında dördüncü element ve en çok bulunan birinci alkali metaldir.

Sodyum içerisinde tuz yanı Nacı içerisinde bulunması sebebi ile; β-galaktozidaz, α-amilaz enzimlerinin aktivatörü olduğu bilinmektedir.. 3,2 mg plazmada, 0,2 mg eritrositlerde normal halde bulunmaktadır. Günlük bir insanın tuz ihtiyacı ortalama 4-6 g kadardır. Hücredışı sıvılarında bulunur. Sodyum metabolizması, böbrek üstü bezinin korteks hormonları tarafından düzenlenmektedir. İdrar yolları ile uzaklaştırılır.

Vücutta bulunan aşırı sodyum tuzları, kronik böbrek hastalıkları, yanık olayları, terleme, ishal, kusma, bağırsak tıkanmaları, Dehidratasyon, böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışmasında artış gözükür. Eğer bu gibi rahatsızlıklarınız var ise bol bol su içilmeli.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir