Su Matarası Nasıl Temizlenir?


Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız su mataralarımızı temizlemek sağlık açısından oldukça önemli konulardan birisi. Bir sürü çeşitlikte ve markada su matarası olsa da, su içmek için kullanılan bu mataraların temizliğine bir hayli dikkat etmek gerekir. Plastik ya da cam olarak kullanılan mataraları düzenli temizlemek hem mataranın ömrünü uzatır hem de mataradaki kötü kokuları gidererek su içmenizi kolaylaştırır.

Sürekli olarak su tükettiğiniz bir matarayı temizlemeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus var: Mataranızın içinde sürekli su bulundurmamaya dikkat etmelisiniz çünkü ağzı kapalı durgun bi şekilde uzun süre kalan su hem kokuya hem de suyun içerisinde tortu oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden mataraları düzenli olarak çalkalamalı. Özellikle plastik mataralar bulaşık makinesinde yıkanmamalı çünkü aşırı sıcak su ve hareketsiz kalması sebebiyle matara deformasyona uğrayabilir ancak cam bir mataraya sahipseniz gönül rahatlığıyla makinede yıkayabilirsiniz. Bunlarla birlikte kullanmadığınız zamanlarda mataranızın ağzının açık olmasına da özen gösterin böylece mataranız koku yapmaz ve kullanmadan önce çalkalayıp kullanmanız yeterli olur.

Su Matarası

Matara temizliği için doğal ya da kimyasal birden fazla temizlik malzemesi vardır. Bu malzemelerin başında su ve sirke gelir. Sirke hem doğal hem de iyi bir temizleyici olarak mataranızdaki temizliğinizde sık sık kullanmanız gereken bir malzemedir. 3 yemek kaşığı sirkeyi mataranızın içine ekleyin ve sonrasında ağzına kadar suyla doldurarak mataranızı bir gece bu şekilde ağzı açık bekletin. Ertesi gün deterjanlı bir suyla çalkalayarak kullanabilirsiniz.

Bir gece önceden mataranızın içerisine bir limon sıkın ve ağzına kadar suyla doldurun. Mataranızı ertesi güne kadar bekletin ve daha sonra suyla çalkalayarak kullanabilirsiniz.

Mataranızı temizlemek için içine 1 yemek kaşığı limon ya da 1 yemek kaşığı karbonat ve ağzına kadar su ekleyerek bir gece bekletebilirsiniz. Ertesi gün sadece suyla çalkalayarak mataranızı kullanabilirsiniz.

Eğer mataranızda lekeler varsa ve bir türlü çıkaramıyorsanız çamaşır suyu kullanarak da mataranızı temizleyebilirsiniz. Ancak çamaşır suyu kullandıktan sonra çok iyi arındırdığınızdan emin olmalısınız. Mataranızın çamaşır suyu kokmamasına ve çamaşır suyu tadı almamaya özen göstermelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir