Suç Örgütleri İnterneti Nasıl Kullanır?


Türkiye’de internet suç ve cezaları için birçok yasa ve kanun vardır. İnternet günümüzde sağladığı kolaylıklar dolayısıyla vazgeçilmez bir parça haline gelmiştir. İnternetin sağladığı birçok avantajının yanında birçok dezavantajları vardır. Bu dezavantajların yaşanması internet suç ve cezaları ile ilgili kanunların çıkarılmasına sebep olmuştur. Türk ceza kanunda bu suçlar ‘Bilişim Alanında Suçlar’ başlığı altında toplanmaktadır. Suç örgütlerinin propaganda amacıyla kullandıkları tespit edildiğinde bu kanunlar uygulanmaktadır.

Bilgisayar Sistemine İzinsiz Girmek

Bilgisayarın gelişimi ve yaygınlaşmasıyla birçok kişisel ve şirket bilgiler artık burada muhafaza edilmektedir. Sadece şirket ve kişisel bilgilerden ibaret olmayan bilgisayar her alanda kullanılan bir araçtan çok amaç haline gelmiştir. Bu bilgisayar sistemindeki bilgilere izinsiz olarak erişmek suç teşkil etmektedir. Özellikle suç örgütleri eline geçen bu bilgiler kişilerin aleyhine kullanılmakta ya da yasadışı yollarla terör örgütünün eline geçebilmekte ve ülke için tehdit oluşturmaktadır.

Yasadışı Yayınlar Yapılması

Yasadışı yayınlar genel olarak ülkenin bütünlüğüne aykırı olarak yayınlar yapan terör içerikli yayınlar yapılması, ahlak dışı yayınları içeren sitelerin yaptığı yayınlar suç teşkil etmektedir.

Bilişim Yoluyla Yapılan Diğer Suçlar

Bilişim yoluyla yapılan diğer suçlar arasında en önemli olan terör örgütünü öven ve ülkeyi tehdit eden sitelerin kurulması, yasadışı yollarla kumar oynatılması gelirinin terör örgütlerine gönderilmesi, fuhuş yapılması ve buna yardım edilmesi gibi suçlar ülke için yasa dışı suç teşkil ettiğinden bu suçlar için kanun ve yasalar uygulanmaktadır.


Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir