Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Neler Yapılmalıdır?


Günümüzde pahalı olan akıllı telefonlara sahip olmayan ya da kullanmayan hemen hemen kimse yok gibidir. Ayrıca herkeste bulunan bu akıllı telefonlara, hatırı sayılı paralar ödenmektedir. Fakat avuç dolusu para vererek aldığımız telefonlar suya düşebilir ve canınızı çok sıkabilir. Bazı telefon üreticileri suya, toza dayanıklı telefonlar yapmasalar da, günümüzde olan telefonların pek çoğunda bu özellik yoktur. Bu ise telefon kullanıcıları için ciddi bir problemdir.

Suya düşen telefonu kurtarmak adına yapılabilecek bazı işlemler olsa da havuz başında, denizde, sahilde veya benzeri yerlerde bu sorunu yaşamamak için öncelikle su geçirmeyen bir telefon kılıfı alarak telefonunuzu koruyabilirsiniz.

 Suya Düşün Telefonlara Neler Yapmalısınız?

 Suya düşmüş telefonunuzu hemen çıkarmalısınız. İlk önce yapılması gereken en doğru yol budur. Telefonu sudan çıkardıktan sonra eğer telefon hala açıksa hemen kapatılmalıdır. Bataryası çıkan bir telefon ise bataryayı da çıkarmalısınız. Eğer telefon sökme ve takma işinden anlıyorsanız diğer parçaları da çıkarabilirsiniz. Fakat telefonunuz garantili ise garanti kapsamından çıkacağından dolayı dikkatli olmalısınız. Bu işlemlerin arkasından telefon ve çıkarılan parçalarını kuru bir havlunun üstüne koymaktır.

Daha sonra telefonunuzu kurtarmak adına sökülen parçalarını elektrik süpürgesiyle vakumlayarak kurutma işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca başınıza bu olay gelmeden daha önce suya düşen telefonları kurtarma setlerinden alarak da kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Eğer telefonu kurtarmak adına yaptığınız tüm bu işlemler bir işe yaramadığı ise ve telefon hiç açılmıyorsa ya da telefon açılıyor ekranda, dokunmatikte, hoparlör ya da kamerasında problemler varsa telefon teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik serviste işe yaramaz ise yeni bir cihazın alma vakti gelmiş demektir.

 Suya Düşen Telefonlara Neler Yapmamalısınız?

Evvela suya maruz kalmış telefonunuzu sudan çıkarıp şiddetli sarsarak telefondan suyu çıkarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat bu davranışınız, telefonunuzdan suyu çıkarmakla kalmayıp suyu daha fazla telefonunu içerisine yayılmasına sebebiyet vererek cihazınızın çok daha fazla zarar görmesine neden olacaksınız. Ayrıca telefonunuzun çalışıp çalışmadığını denemek için katiyen cihazı açmamalısınız. Çünkü telefonu açma girişiminiz telefonunun elektronik aksamında hasarlar açacaktır. Öte yandan çokça yanlış yapılan hatalardan biri de suya düşen cihazı saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmanızdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir