Tırnak Neden Çekilir?


Tırnak keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. Omurgalı canlılarda bulunur. Sağlıklı bir insanda her bir parmakta yer alması gerekir.

Tırnak konumu itibariyle mikrop kapmaya ve rahatsızlanmaya müsait bir konumdadır. Tırnak batması, tırnak iltihabı ve kanca tırnak gibi rahatsızlıklar tırnaklarda görünen hastalıklardandır. Bu hastalıklar tırnakta operasyon gerektirebilen rahatsızlıklardır.

Bu rahatsızlıklar ağrı ve acı oluşturduğu kadar estetik görünüm açısından da insanları rahatsız edebilmektedir. Bu gibi sorunlar nedeniyle tırnak çektirmek gerebilmektedir. Tırnak çektirme operasyonu çoğu zaman kesin çözüm olmayabilir. Tırnağın aynı sorunla tekrar büyümesi tırnak çekme operasyonunu tekrar etmeyi gerektirebilir. Bunun yerine tırnak yatağının düzeltilmesi daha sağlıklı olabilir.

İltihaplı tırnaklarda tırnak çekmek çok gerekli görülmeyebilir. Mantar enfeksiyonlu tırnaklarda ise bazen tırnağın tamamı bazen de enfeksiyonlu kısmı çekilir. Böylece mantarın yayılması önlenir. Çok sık çekme işlemi uygulanmaz daha çok ilaç tedavisi uygulanır. Fakat gerekli görüldüğü yerde tırnağın çekilmesi gerekebilir.

Kanca tırnak rahatsızlığında tırnağın ucu kıvrılarak uzar. Ete batarak rahatsızlık verir. Tırnak kesmek, ayakkabı giymek ve yürümek zorlaşır. Tırnak çektirmek kesin çözüm olmayabilir. Bu operasyondan önce iyice düşünülmelidir.

Tırnak batması bu hastalıklar içinde en çok rastlananıdır. Dar ayakkabı kullanılması, hatalı tırnak kesimi ya da genetik faktörlerle ortaya çıkabilmektedir. Batık tırnak yarattığı ağrının yanı sıra çeşitli enfeksiyon ve mantar hastalıklarının daha kolay ortaya çıkmasına yol açar. Batmanın durumuna göre tedavi uygulanır. Yeni oluşmuş kronik olmayan batıklarda antibiyotikli krem kullanımı, ılık su banyoları, pamukla temizleme gibi uygulamalar çözüm olabilir. Bunların dışında son zamanlarda kullanımı sıklaşan tel uygulaması da tırnak çekimi gerekmeden tedavinin gerçekleşmesine olanak sağlamıştır. Ağırlaşan batıklarda ise tırnağın batan kısmının çekilmesi gerekir.  Kesin çözüm için ise batığa neden olan kök yatağın alınmasıdır.

Tırnak çekme operasyonu zorlu olduğu kadar operasyon sonrası da zorludur. Çekme işleminden sonra tırnağı yeniden enfeksiyon kapmaması için kuru ve temiz tutmak gerekir. Antibiyotik kremler kullanarak enfeksiyon riski azaltılabilir. Bir süre darbelerden uzak tutmak ve burnu kapalı ayakkabı giymemek gerekebilir.  Yürümekte zorluk çekebilir, ağrılı ve acılı bir süreç geçirebilirsiniz.

 

https://jovdi.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir