Turuncu Nerede Kullanılır?


Kırmızı ve sarının karışımından elde edilen turuncu, ilk olarak portakal kabuklarının acı tadını ifade etmek için sıfat olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde renk ismi olarak kullanılmaya başlanan turuncu heyecan, coşku ve sıcaklığın rengidir. Bu özelliği ile reklam sektöründe kullanımına oldukça sık rastlanılan bir renktir.

Turuncu, sarı ve kırmızının fiziksel enerjisine sahip bir renk olarak zihinsel tepkileri ortaya koyan bir renktir. Yaşanılan hayal kırıklıklarında, umutsuzluklarda ya da kederde iyimser, canlandırıcı özelliği ile ruhu gençleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca turuncu sosyal iletişimde sıcak ve davetkar bir renk olarak fiziksel ve zihinsel olarak kişilerin uyarılmasında etkili olur. Bu nedenle turuncu iletişimde düşünme ve konuşmayı artırıcı özelliktedir.

Turuncunun bir diğer özelliği ise iştah açıcı bir renk olmasıdır. Bu açıdan dekorasyonlarda mutfakta birincil renk olarak kullanımı tehlikelidir. Ancak restoranlarda, turuncu sosyal etkileşimi artırarak sohbet sırasında yeme ve içmeye de daha fazla yönlendireceği için tercih edilen renkler arasındadır.

Dışa dönük bir renk olarak turuncu ayrıca cesaretin rengidir. Bu yüzden özellikle giyimde tercih edilmesi durumunda dikkat çekici bir renk olarak karşıdaki insanlara cesur izlenimini verir ve hem kişinin kendisine hem de karşısındakini saygıya teşvik eder. Turuncunun giyimde yoğun bir şekilde kullanımı ise insanları rahatsız ederek yüzeysel ve samimiyetsiz bir etki bırakabilir. Çoğunlukla kişide kendini beğenmiş, teşhirci ve aşırı gururlu bir izlenim doğurabilir.

Turuncu modada daha çok canlı renklerle kullanılır. Özellikle kendi tonlarında sarı ve kırmızı yanında, sıklıkla zıt renk olarak mavi ve tonları ile kullanımı söz konusudur. Turuncu ile birlikte kullanımı tercih edilen renkler arasında ayrıca pembe ve mor renkler de yer alır. Yaydığı enerji ile özellikle yaz rengi olan turuncu, yaygın olarak yüksek görünürlüğü sahip uyarıcı bir renk olması nedeniyle trafik polisi, yol işçileri gibi bazı mesleklerde güvenlik amaçlı giyilen kıyafetlerde de tercih edilen bir renktir. Bu özelliği ile trafik konilerinde de turuncu rengin kullanımı söz konusudur.

Turuncunun iyileştirici bir renk olması, iyimserlik aşılaması ve enerji verici bir etkisi bulunması sebebiyle dekorasyonda küçük bir ayrıntıda bile bulunsa kullanımına özellikle dikkat edilmelidir. Tüm bu etkileri ile çocuk odalarında ana renk olarak rahatlıkla kullanılabilecek renkler arasında yer alan turuncunun, özellikle kahverengi ile uyumu mükemmeldir. Bunun dışında baskın olan turuncu arasında fuşya, yeşil gibi renkler canlı bir odaya sahip olmak açısından kullanımı mümkün olan renklerdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir