Usta Çırak İlişkisi Nedir?


Bir işi öğrenmenin en etkili yolu usta-çırak ilişkisidir. Herhangi bir işi öğrenmek isteyen kişiler usta gözetiminde ve ustanın yardımı ile o işi çok daha kolay öğrenmektedir. Öğrenilmek istenen işin profesyoneli ustadır. Ustalar çıraklarına iş ortamında uygulamalı bir şekilde o işi öğretirler.

Ustalar ilk olarak çıraklara gözlem yaptırır. Bir süre sonra ise asistanlık yaptırır. Bu aşamada kendisi de çırağa yardım eder ve çırağı işe katmaya başlar. Zamanla işi öğrenen çırak, o işi tek başına ve ustanın desteği olmadan yapmayı öğrenir.

Usta-çırak ilişkisinde eğitim uygulamalı olarak verildiği için en kalıcı öğrenme yöntemleri arasında yer alır. Eski zamanlardan bu yana usta-çırak ilişkisi yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bu sayede birçok çırak işi kısa sürede etkili bir şekilde öğrenerek işin ustası olmuştur.

Osmanlılar döneminde kurulmuş olan Lonca teşkilatı bir esnaflar birliği olarak kurulmuştur. Bu kuruluş içerisinde bütün esnaflar birlik içerisinde üretilen ürünleri uygun fiyata satarlardı. Üretim esnasında ise usta-çırak ilişkisinden yararlanılarak üretim işini öğrenmek isteyenlere başarılı bir şekilde kısa sürede öğretilmiştir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir