Uyuz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi


Skabies (Uyuz) Belirti ve Nedenleri Uyuzun pis, kirli ve kötü insanlarda olduğu inancı çok yaygındır. Bu yüzden uyuz tanısını koymak ve hastanın ailesine söylemek bazen çok incitici olur. Aileler de çocuklarında bu hastalığın görülmesinden büyük utanç duyarlar. Aslında, sos-yal boyutu olan bu hastalığın temiz insanları da kolaylıkla yakalayabileceğini unutmayın. Okullar en bilinen bulaşma kanallarıdır. Deri altında yaşamayı seven bir böcek (kurtçuk), Sarcoptes Scabiei hastalığın etkenidir.

Bu böcek sadece insan derisinde yaşar. Çıplak gözle çok zor görülür. Bu kurtçuklar deri içine tüneller açarak ilerlerler. Kurtçuğun dişisi yumurtalarını buraya bırakır. Yumurtalar sıklıkla derinin ince kısımlarına yerleştiği için belir-tiler en fazla parmak araları, el bileği, bacak arası, karın, göğüs ve dirseklerde oluşur. Süt çocuklarında belirtilerin yüz ve saçlı deride varlığı ve kabarcık şeklinde oluşması ile farklılık gösterir. Bulaşma, direk temasla olabileceği gibi çamaşır, yatak çarşaf’, havlu benzeri kişisel eşyalarla da olur. Bulaşmadan ortalama 1-2 hafta, bazen 1 ay sonra çocukta böceğin yumurtalarına karşı alerji olur ve şiddetli kaşıntılar başlar. Kaşıntı özellikle geceleri çok fazladır. Deri belirtileri, 1-2 mm büyüklüğünde kırmızı renkte döküntü olarak başlar, zamanla kabuklanır ve koyu bir renk alır.

Çok dikkatle bakarsanız deride esmer bir keseciği ve buna giden 3- 10 mm boyunda koyu bir çizgiyi görebilirsiniz. Çocuğunuzda uyuzu düşündüren bir belirti görürseniz beklemeden doktorunuza haber verin. Döküntülerin olduğu yerden alınan bir kazıma örneğinde mikroskop altında böceğin, yumurtalarının ve dışkı artıklarının görülmesi ile tanı kesinleşir. Basit bir tanı yöntemi de döküntülü deriye bir parça mürekkep sürmek ve biraz sonra mürekkebi silince renkli çizgileri saptamaktır.

Uyuz Tedavisi: Uyuz tedavisinde kullanılan çok çeşitli ilaçlar vardır. Son yıllarda ilaç tedavilerine karşı belirgin dirençlerin oluşmaya başlaması bazen iki veya daha fazla ilacın aynı anda kullanılmasını gerekli kılar.

Benzyl benzoate, gamma benzene hexachloride, lindane, permethrin içeren ilaçlar bu böceği öldürür. Gama benzene he-xachloride içeren “Kwell” losyon en genel, kabul gören ilaç tedavisidir. ilaç boyundan aşağı sürülür, 6 saat beklenir, sonra vücut bol su ve sabunla yıkanır. Aynı işlem gerekirse bir hafta sonra tekrarlanır. İyi bir tedaviden 24 saat sonra artık bulaşma olmaz.

Son 4 gün içinde kullanılan tüm elbise ve çamaşırlar yıkan-malı veya kuru temizleme yapılmalıdır. Bu hastalığın aile içi bulaşıcılığı çok fazla olduğu için tüm aile üyeleri aynı anda tedavi edilmelidir.

Tedaviden sonra kaşıntılar birkaç gün veya hafta devam edebilir. Bu durum tedavinin başarısız olduğunu göstermez. Bu amaçla kaşıntı gideren losyonlar kullanabilirsiniz.

Kwell losyon bir yaşından küçük çocuklarda güvenle kullanılmaz. Bebeklerde % 5’lik permetrin ilk seçilecek ilaç olmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir