Uzun Süre Uykusuz Kalırsak Ne Olur?


Uzun Süre Uykusuz Kalırsak Ne Olur?

İnsanlar günde kaç saat uyumalı? Bunun gibi bir çok soru için ortalama olarak 6 – 8 saat cevabını alabilirsiniz. İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı uykusuz kalabilmektedir. Bunlar en çok öğrencilerin sınav öncesi dönemine ya da çeşitli iş hayatındaki projelerde çalıştığımız zaman meydana gelmektedir.

Uykusuz Bir Geceden 6 Saat Sonra

Uykusuz bir geceden sonra stresle baş etmek zorunda kalırsanız, vücudunuz aşırı miktarda kortizol üretmeye başlar. Aşırı kortizol insanlarda gerginlik ve karışıklığa neden olan daha sinirli ve endişeli ruh halinde olmamıza neden olur.

Uykusuz Bir Geceden 12 Saat Sonra

Beyin, tepki süresi ve karar verme gibi zorunlu olmayan zihinsel işlevleri kapatmaya başlar. Kendini kaybetmiş gibi hissediyorsun, ancak yine de günlük rutin eylemlerimizi devam ettirebiliyoruz.

Uykusuz Bir Geceden 24 Saat Sonra

Oldukça ilginç bir şekilde kendimizi yorgun hissetmek yerine bir enerji patlaması yaşayarak normalden bile daha üretken olabiliriz. Bütün duyularımız keskinleşir bunun nedeni beynimizin dopamin seviyesinin arttırarak uyku eksikliğini telafi etmeye çalışmasıdır. Bunlar iyi gelebilir ancak bu saat diliminin ötesine geçmek oldukça kötü olabilir.

Uykusuz Bir Geceden 36 Saat Sonra

Hafızanız zayıflamaya başlar ve beyniniz işe enerjiden tasarruf etmeye devam edince reaksiyon süreniz azalır. Uykusuz bir akşam geçmeyi başarırsanız, işler daha da kötüye gitmeye başlar. Vücudunuz bazı fiziksel fonksiyonları kapatmaya başlar, metabolizmanız bağışıklık sisteminizi düşürür ve bu da daha ağır yorgunluğa neden olur.

Uykusuz Bir Geceden 48 Saat Sonra

İşler bu noktada gerçekten kötüye gidiyor ve halüsinasyon görmeye başlamış olabilirsiniz. Yaşamsal kimyasalların ve besin maddelerinin eksikliği aşırı uyarılmış beyninizdeki reaksiyonları tetikler, sanrılara neden olur. Fısıltılar, garip sesler ve görüntüler gibi gerçekte olmayan şeyleri görebilir ve duyabilirsiniz. Ayrıca zaman kaybetmeye başlayabilir ve adınız veya yemek şekliniz gibi temel şeyleri unutabilirsiniz.

Uykusuz Bir Geceden Sonraki 3 – 11 Gün

Oldukça uzun bir süre gibi gelebilir ve normalde insanlar her ne pahasına olursa olsun bu kadar uzun süre uykusuz kalamazlar. 1964’te bilimsel bir proje için bir deneme yapan San Diego’daki 17 yaşındaki bir öğrenci olan Randy Gardner’a ait. O, 264 saat düz olacak şekilde 11 güne kadar uyanık kalmayı başardı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir