Varikosel Nedir? Belirtileri Nelerdir? Varikosel Tedavisi


Varikosel nedir? Skrotum, testislerinizi tutan deri kaplı bir kesedir. Ayrıca, üreme bezlerine kan veren arterleri ve damarları da içerir. Skrotumda gelişen bir damar anormalliği varikosel ile sonuçlanabilir. Varikosel, skrotum içindeki damarların genişlemesidir. Kısırlığa kadar ilerleyici bir hastalık olabilir.

Varikosel sadece skrotumda meydana gelir ve bacakta meydana gelebilecek varislere çok benzerdir. Bir varikosel, sperm üretiminin ve kalitesinin azalmasına neden olabilir, bu da bazı durumlarda infertiliteye (kısırlığa) yol açabilir. Ayrıca testisleri da küçültebilir.

Varikosel günümüzde oldukça yaygındır. Yetişkin erkek nüfusun yüzde 15’inde ve ergen erkeklerin yüzde 20’sinde bulunur. 15 ila 25 yaşlarındaki erkeklerde daha yaygındır.

Varikosel genellikle ergenlik döneminde oluşur ve daha çok skrotumun sol tarafında bulunur. Skrotumun sağ ve sol tarafının anatomisi aynı değildir. Varikosel her iki tarafta da olabilir, ancak bu son derece nadirdir. Tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez.

Varikosel Neden Gelişir?

Varikosel
Varikosel

Her testisi bir spermatik kordon tutar. Kordlar ayrıca bu bezleri destekleyen damarlar, arterler ve sinirleri de içerir. Skrotum içindeki sağlıklı damarlarda, tek yönlü valfler kanı testislerden skrotuma geçirir ve daha sonra kalbe geri gönderirler.

Bazen kan damarlardaki gibi hareket etmez ve damarda toplanmaya başlayarak büyümesine neden olur. Bir varikosel zamanla ve yavaş gelişir.

Varikosel gelişimi için belirlenmiş bir risk faktörü yoktur ve kesin nedeni belirsizdir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

  • Testislerinizde elle hissedilen yumru
  • Skrotumda şişlik
  • Testislerinizde gözle görülür şekilde genişlemiş veya bükülmüş damarlar,
  • Skrotumda sıkıcı, tekrarlayan bir ağrı

Varikosel Tanısı Nasıl Konur ?

Uzmanınız genellikle fiziksel muayeneden sonra durumu teşhis eder.  Varikosel, yattığınız zaman her zaman hissedilemez veya görülemez. Ayakta ve uzanırken doktorunuz büyük olasılıkla testislerinizi muayene edecektir.

Tanı için skrotal ultrason yapılması gerekebilir. Bu, spermatik venlerin ölçülmesine yardımcı olur.

Varikosel teşhis edildikten sonra, üç klinik dereceden biri ile sınıflandırır. Testisinizdeki yumru büyüklüğüne göre 1 ile 3 arası derecelerde sınıflandırılır. 1. derece en küçük ve en büyük 3’tür.

Boyutun tedaviye bir etkisi yoktur. Tedavi seçenekleri, sahip olduğunuz rahatsızlık veya infertilite sorunlarına dayanmaktadır.

Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Varikosel tedavisi her zaman gerekli değildir. Bununla birlikte, duruma göre tedaviyi düşünmek isteyebilirsiniz

Yardımlı üreme teknikleri hakkında düşünürseniz tedaviyi de düşünmek isteyebilirsiniz.

Varikosel bazı kişilerde testiküler işleyişte sorunlara neden olabilir. Tedaviye başladıktan sonra, sperm üretimini iyileştirme şansınız artabilir.

Sıkı iç çamaşırı ya da sporcu askısı takmak bazen size ağrı ya da rahatsızlığı hafifleten destek sağlayabilir. Semptomlarınız kötüleşirse, varikoselektomi ve varikosel embolizasyonu gibi ek tedavi gerekebilir.

Varikoselektomi

Varikoselektomi, bir hastanede yapılan aynı gün içerisinde taburucu olunan ameliyattır. Bir ürolog karın veya pelvisin içinden geçer ve anormal damarları kelepçeler veya bağlar. Kan normal olarak anormal damarların etrafında akabilir.

Varikosel embolizasyonu

Varikosel embolizasyonu daha az invaziv işlem içeren, aynı gün içinde taburcu olunan küçük bir ameliyattır. Bir kasık veya boyun damarına küçük bir kateter yerleştirilir. Daha sonra bir katil kateterin içine ve varikosel içine yerleştirilir. Bu, kanın anormal damarlara gitmesini engeller.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir