Venüs Gezegeni Hakkında


Venüs, Güneş sisteminde yer alan ve Güneş’e en yakın olan ikinci gezegendir. Aynı zamanda Dünya’dan da Ay’dan sonra görülebilen en parlak ikinci cismidir. Roma aşk ve güzelliğin tanrıçasını takiben Venüs ikinci büyük kara gezegenidir ve bazen benzer boyut ve kütlelerinden dolayı Dünya’nın kızgın kardeşi olarak anılır. Gezegenin yüzeyi, sülfürik asitten oluşan opak bir bulut tabakası tarafından örtülür.

Venüs Gezegeninin Profili

venüs
Çap 12.104 kilometre
Kütle 4.86732 × 1024 kilogram
Uydu YOK
Yörünge Mesafesi 108,209,475 km
İlk Kayıt MS 17. yy

Venüs gezegeni MS 17. yüzyılda ilk defa Babilli gökbilimcileri tarafından gözlemlenmiştir. Daha önce Merkür gezegenini anlatırken Güneş’e en yakın gezegen olmasına rağmen yörünge şeklinden dolayı Merkür‘ün en sıcak ikinci gezegen olduğunu söylemiştik. Güneş sistemindeki en sıcak birinci gezegen ise Venüs’tür. En sıcak dönemde 462 ° C’ye ulaşabilen yüzey sıcaklığına sahiptir.

Venüs’te 1 Gün, 1 Yıldan Daha Uzundur: Kendi ekseni etrafındaki yavaş dönüşü nedeniyle Venüs’te 1 gün (gece gündüz), 1 yıldan (Güneş etrafındaki dönüşü) daha fazla sürmektedir. Venüs’ün 1 yılı 225 gün sürerken, Venüs’ün 1 günü ise 243 Dünya gününe eşittir.

Venüs, Ters Dönen Bir Gezegendir: Güneş sistemindeki çoğu gezegenin aksine Venüs ters yönde dönmektedir buna Uzay biliminde Retrograd Dönüşü denmektedir. Uzay bilimcilere göre bunun sebebi geçmişte Venüs‘ün yörüngesini değiştirecek büyüklükte bir asteroid ya da başka nesne ile çarpışmasıdır.

Venüs Oldukça Parlaktır: Dünya’dan bakınca en parlak gök cisimlerinden ilki Dünya’nın uydusu olan Ay’dır. Bundan sonraki en parlak cisim ise Güneş sistemindeki gezegenlerden biri olan Venüs‘tür. Büyüklüğü Ay’dan büyük olması sebebiyle ve sahip olduğu parlaklık nedeniyle gündüzleri (daha doğrusu akşam üstü vaktinde) bile görülebilmektedir.

Venüs’teki Atmosfer Basıncı Dünya’nın 92 Katıdır: Büyüklüğü ve kütlesi Dünya’nınkine benzese de aslında Venüs‘te ki atmosfer basıncı çok daha fazladır. Hatta atmosferine giren çoğu küçük asteroidler yüzeye ulaşmadan parçalanmaktadır. Bu yüzden Venüs yüzeyinde küçük kraterler neredeyse hiç bulunmazlar.

Venüs Dünya’nın Kızgın Kardeşidir: Bu tabir öbeğinin iki nedeni vardır. Kızgın olmasının nedeni Güneş’e olan yakınlığı ve Güneş sistemindeki en sıcak gezegen olmasından kaynaklanmaktadır. Kardeş tabiride kütle ve hacimce Dünya gezegenine yakın olmasından gelmektedir. Venüs‘ün kütlesi Dünya’nın kütlesinin yaklaşık %81.5’ine eşittir. Yörüngeleri arasındaki fark ise yaklaşık 640 kilometredir. Bu nedenlerden dolayı Venüs için Dünya’nın kardeşi denilmektedir.

Venüs, Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı Olarak Bilinir: Venüs‘ün aşırı parlaklığı onu Dünya’da gündüz ve gece vakti görülebilen bir gök cismi haline getirmektedir. Literatüre gezegen olarak MS 17. yüzyılda geçmiş olsa da erken dönem medeniyetlerde Venüs’ün farkındadır. Örneğin Yunanlılar Phosphorus ve Hesperus olarak adlandırmışlardır. Yine Romalılarda Lucifer ve Vesper olarak isimlendirilmiştir. Çift isim almasının nedeni ise öğlen vaktinde görülmeyip gündüzün erken saatlerinde ve geç saatlerinde görülmesindendir.

Venüs, Güneş Sistemindeki En Sıcak Gezegendir: Bunu daha önce de açıklamıştım. Evet yakınlık olarak aslında Merkür, Güneş’e daha yakındır ama Venüs daha sıcaktır. Ortalama yüzey sıcaklığı 462 ° C’dir ve Venüs kendi ekseni üzerinde eğim göstermez, mevsimsel bir değişim yoktur. Yaklaşık yüzde 96.5 karbon dioksit yoğun atmosferi ısı çekiyor ve sera etkisine neden oluyor.

Venüs’ün Ayrıntılı İncelemesi 2015’te Tamamlandı: Venus Express uzay aracı, 2006 yılında Avrupa Uzay Ajansı tarafından Venüs‘ün etrafında yörüngede gönderildi ve gezegen hakkında bilgi gönderdi. Başlangıçta beş yüz Dünya gününde kalmayı planlayan misyon, 2015 yılına kadar birkaç kez uzatıldı. Venüs yüzeyinde 20 km’den büyük 1,000’den fazla yanardağ ya da volkanik merkez bulundu. Bu kraterlerden birinin ismi de “Halide Edip Adıvar“dır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir