Vincent Van Gogh Kimdir, Hayatı ve Eserleri Kısaca


Vincent Van Gogh, Hollanda’da 30 Mart 1853 tarihinde doğmuştur. 1880 yılından sonra resim yapmaya başlayan Van Gogh ilk başlarda koyu ve kasvetli renkleri kullanmıştır. Paris’te iken İzlenimcilik ve yeni izlenimcilik akımından etkilenerek canlı renkler kullanmaya başlamıştır. Güney Fransa’da yaşadığı zamanda ise kendine özgü bir resim tarzına geçmiştir.

Hayatının son 10 yılına geldiği zaman Van Gogh 900 suluboya ile yağlı boya, 1100 karakalem çalışması yapmıştır. En çok tanınan eserlerini hayatının son 2 yılında yapmaya başlamıştır. 1888 yılına gelindiği zaman Van Gogh en yakın arkadaşı olan ressam Paul Gauguin ile arkadaşlığı bitmiştir. Bunu sonucunda bir kulağını kesen Van Gogh psikolojisinin tamamen bozulması üzerine göğsünden kendini vurarak yaşamına son vermiştir. Van Gogh ressamlık yaptığı süre içerisinde yoksul olarak yaşamıştır ve geçimini kardeşinden sağladığı yardımlara sürdürmüştür.

Van Gogh fovistlerin ilham kaynağı haline gelmiştir(20. Yüzyılda), Empresyonizm öncülerinden biri olarak sanat camiası tarafından kabul edilir.

Vincent Van Gogh ve Hastalığı Hakkında Bilgiler :

Ömrünün son 2 yılını akıl hastası olarak geçirmiştir. Bu hastalığa neden olacak yaklaşık 30 tane teşhis koyulmuştur. Bunlar; şizofreni, frengi, manik depresyon, beslenme, aşırı çalışma, uyku bozukluğu, alkol, güneş çarpması gibi hastalıklardır.

Son zamanlarda yaptığı eserlerde göze çarpacak bir şekilde sarı renk kullanmaya başlamıştır ve bu bir düşkünlük haline gelmiştir. Bu konuda söylenen bazı yorumlara göre çok fazla içtiği tuyon maddesi zamanla Van Gogh’un görme yeteneğini bozmuştur ve çevresindeki maddeleri sarı renk olarak görmüştür bu nedenle eserlerinde sarı rengi kullanmıştır. Bu konu hakkında söylenen bir başka söylemlere göre ressama tedavisi sırasında çok sayıda yüksek otunun verilmiş olmasıdır.

Vincent Van Gogh’un Başlıca Eserleri

Patates yiyenler
Çizmeler
Sarı kitaplar
Tanguy babanın portresi
Ayçiçekleri
Gece kahvesi
L’anglois köprüsü
Postacı roulin
Vincent’ın arles’daki odası
Sarılı kulağı ve piposu ile kendi portresi
Akıl hastanesinin bahçesi


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir