Yumurtalık Kisti Nedir, Bitkisel Tedavisi Nasıl Olmalıdır?


Bazı kadınların hayatını alt üst eden rahatsızlıklara sebebiyet veren yumurtalık kisti kısaca nedir, bitkisel olarak nasıl tedavi edilir ve her zaman kötü huylu tümöre dönüşür mü gibi konu hakkında çok merak edilen sorularınızın cevabını verelim. Evvela kadınlar şunu bilmeli: Yumurtalık kistleri mutlaka kötü huylu olacak diye bir kaide yoktur.

Yumurtalıkların içinde veya yüzeyinde çeşitli kistler bulunabilir, bunlara yumurtalık kisti denilmektedir. Sıvı içeren kitlelerdir. Bu sıvılar farklı bir doku tarafından çevrelenir ve vücutta sıvı alışverişi engellenirse kist oluşur.

Bu kistlerin çeşitli sebepleri vardır. En önemli nedeni hormonal düzensizliktir. Fazla radyasyona maruz kalmak da over kistine sebep olabilir.

Nasıl anlaşılır?

Yumurtalık Kisti
Yumurtalık Kisti

Öncelikle uzman bir doktorun taramasıyla veya hastanın adet düzensizliği, karında şişkinlik, karın ağrısı, idrar yolu şikâyetleri ve sindirim sistemine ait şikayetleri ile ortaya çıkmaktadır.

Genellikle bazı kistler patlayarak şiddetli ağrı yapabilir. Kistlerin mesaneye baskı yapmasıyla sık idrara çıkma,kabızlık,iştahsızlık, kilo kaybı, hafif bulantı gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunların yanı sıra ilişki sırasında ağrı, karında ve kasıkta dolgunluk, karında ele gelen kitle hissi de oluşabilir.

Bu kistlerin jinekolojik muayene ve ultrasonografiyle kesin tanısı konulur. Tedavi için; muayenelerde kist 10 cm’den büyükse,kötü huylu olabilme ihtimali var ise bu kistler ameliyatla çıkarılmalıdır. Kist 6 sm’den küçükse, basit bir kist olarak gözüküyorsa takipe alınır.

Kistler ameliyatla alındıktan sonra 6 aylık muayene ve ultrasonografi ile takip etmek hasta için uygundur.Bazen kötü huylu kistler tekrar edebilir fakat iyi huylu kistler tekrar etmeyebilir.

Bitkisel Çözüm olarak yumurtalık kistleri nasıl iyi olabilir?

Öncelikle beslenirken; iyotlu gıdalar tercih edilebilinir; iyotlu sofra tuzu, deniz sebzeleri, tarak, morina, karides, sardalye, ton balığı, yumurta, inek sütü, yoğurt vb. gibi.

Bol sebze ve yeşil ürünler, lifli gıdalar, düzenli egzersizler yapılması kistlerin önlenmesinde tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu’na göre de; soğan kürü bu hastalığı tedavi etmektedir.

1 adet orta boy yemeklik soğanı kabuklarını soyup dörde bölüp Önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya ekleyerek 5 dakika kaynatıp öğle ve akşam yemeklerinden önce birer bardak içilmesi uygundur. Sadece 15 gün uygulanması gerekir. Adet döneminde uygulanabilir.En uygun zaman adet bitiminden en erken 7 gün sonra uygulanmalıdır.

Kür bittikten sonra 2. adetinizi görmeden 10 gün önce tekrar 5 gün veya 7 gün bu kürü yapabilirsiniz.


Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir